Niemcy. Sondaż partyjny: SPD z lepszym wynikiem niż CDU. Pierwszy raz od 15 lat

Świat
Niemcy. Sondaż partyjny: SPD z lepszym wynikiem niż CDU. Pierwszy raz od 15 lat
Wikimedia Commons
Siedziba Bundestagu, niemieckiej izby niższej parlamentu

Niemiecka, socjaldemokratyczna partia SPD cieszy się największym poparciem wyborców i pierwszy raz od 15 lat osiąga lepsze notowania niż chadecka koalicja CDU/CSU - wynika z wtorkowego sondażu. Tymczasem u zachodnich sąsiadów Polski zbliża się data wyborów parlamentarnych. Wyznaczono je na 26 września.

W najnowszym sondażu SPD uzyskała 23 proc., a chadecka Unia CDU/CSU 22 proc. Socjaldemokracja zyskuje dwa punkty procentowe w porównaniu z poprzednim tygodniem, partie chadeckie tracą jeden punkt - wynika z badania instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie stacji RTL i n-tv.

 

ZOBACZ: Spotkanie Merkel-Putin w Moskwie. "To dobrze, że ze sobą rozmawiamy"

 

Tym samym po raz pierwszy od prawie 15 lat socjaldemokraci uzyskali w badaniu instytutu Forsa wyższy wynik niż CDU/CSU. Dla chadeków 22 proc. to najgorszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskali w badaniach tego ośrodka, utworzonego w 1984 roku. 60 proc. respondentów nie wierzy już w odwrócenie się trendu na korzyść CDU/CSU.

Poparcie dla AfD. Głos na nią oddałby co dziesiąty wyborca

Zieloni w ciągu tygodnia spadli o jeden punkt procentowy do 18 proc. i są na trzecim miejscu. Liberalna FDP pozostaje na niezmienionym poziomie 12 proc., skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) również bez zmian z 10 proc. Postkomunistyczna Lewica uzyskała 6 proc., a pozostałe partie łącznie 9 proc.

 

Ogólnokrajowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie