Szef KPRM Michał Dworczyk: możliwe zamachy terrorystyczne w Afganistanie

Polska
Szef KPRM Michał Dworczyk: możliwe zamachy terrorystyczne w Afganistanie
Polsat News
Szef KPRM Michał Dworczyk

- Sytuacja na miejscu jest coraz trudniejsza. Coraz trudniej dostać się na bezpieczną część lotniska. Pojawiają się informacje o możliwych zamachach terrorystycznych wokół lotniska w Kabulu - tak o kryzysie w Afganistanie mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że w ciągu kilkunastu godzin do Polski przylecą kolejne dwa samoloty z ewakuowanymi.

- Dzisiaj o godz. 15:37 wyląduje w Warszawie ósmy samolot, w którym jest ponad 70 ewakuowanych osób z Afganistanu - podał Dworczyk.

 

- W nocy przyleci kolejny Embraer z blisko 100 osobami na pokładzie. Łącznie będzie to ponad 500 ewakuowanych Afgańczyków, którzy trafią do Warszawy - dodał minister.

Kogo ewakuowano?

Szef KPRM podkreślił, że ewakuacja dotyczy Afgańczyków, którzy współpracowali z Polską.

 

ZOBACZ: Afganistan. Strzelanina na lotnisku w Kabulu. Trzy osoby zostały ranne, jedna nie żyje

 

- Afgańczyków, którzy w ostatnich latach pomagali Polakom w czasie naszej misji w tym kraju, pomagali żołnierzom Wojska Polskiego, pomagali polskim dyplomatom. Dzisiaj my pomagamy im oraz ich rodzinom, dbając o to, aby mogli bezpiecznie wyjechać z Afganistanu i uniknąć zagrożenia - powiedział.

"Możliwe zamachy terrorystyczne"

Dworczyk odniósł się też do aktualnej sytuacji na lotnisku w Kabulu. - Sytuacja staje się coraz niebezpieczniejsza - podkreślał.

 

- Pojawiają się informacje o możliwych zamachach terrorystycznych wokół lotniska i napływ osób, które trafiają do tej bezpiecznej strefy jest coraz mniejszy, zmniejsza się - powiedział szef KPRM.

 

Jak podkreślił, osoby ewakuowane otrzymują w Polsce pomoc - najpierw są kierowane na 10-dniową kwarantannę, a wszyscy którzy złożą wniosek o uzyskanie statusu uchodźcy - te wnioski będą pilnie rozpatrywane.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie: otoczyliśmy Pandższer, ale chcemy rozmawiać

 

Jak zaznaczył, zgodnie z naszymi deklaracjami w tym zakresie, będziemy pomagali także krajom Unii Europejskiej czy NATO w ewakuacji osób z Afganistanu.

 

- W związku z tym na teren Polski dotrą obywatele Afganistanu, którzy będą mogli tu przebywać czasowo - do trzech miesięcy, a potem zostaną przekazani do kraju docelowego pobytu, więc tam procedury będą zupełnie inne - wyjaśnił.

 

Dodał, że właśnie dlatego miejsca ich pobytu nie będą ograniczone jedynie do ośrodków urzędu ds. cudzoziemców. - To wszystko powoduje, że będą to nie tylko te stałe ośrodki, ale będzie również wykorzystana baza hotelowa na ten cel przeznaczona - powiedział dziennikarzom Dworczyk.

ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie