Dworczyk: Polska do tej pory wysłała szczepionki do Australii, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii

Polska
Dworczyk: Polska do tej pory wysłała szczepionki do Australii, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii
Michał Dworczyk

Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera - oprócz Australii - do Hiszpanii i Portugalii. Z kolei do Norwegi trafił 1 mln szczepionek Moderny.

We wtorek na Ukrainę dotrze 0,65 mln dawek Astry Zeneki z Polski - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Wcześniej polski rząd wysłał szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 do Australii (1 mln dawek), Hiszpanii (2,4 mln) oraz Portugalii (0,6 mln). Do Norwegii wysłano 1 mln dawek Moderny. 

Olbrzymia akcja logistyczna

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski poinformował w poniedziałek, że ceny szczepionek odsprzedawanych przez Polskę nie są ujawniane. - Obowiązuje reguła, by nie stracić i nie zarobić. Poszczególne państwa pokrywają koszty transportu, który organizujemy - dodał.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia: od piątku szczepionka Moderny także dla nastolatków

 

Kuczmierowski podkreślił, że odsprzedaż szczepionek jest olbrzymią, międzynarodową akcją logistyczną.

 

- Wszystko odbywa się w profesjonalnych warunkach, zgodnych z prawem farmaceutycznym i wymaganiami producentów. Jest to możliwe między innymi dlatego, że przez ostatnie półtora roku sprofesjonalizowaliśmy RARS, która dzisiaj sprawnie obsługuje cały proces - dodał Kuczmierowski. Zaznaczył, że proces sprzedaży aktywnie wspierają polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Zdrowia.

Szczepionki dla Australii

Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 - poinformował w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Połowa dawek szczepionki ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń.

Scott Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat.

 

Szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem przez Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie