Afganistan. Talibowie: otoczyliśmy Pandższer, ale chcemy rozmawiać

Świat
Afganistan. Talibowie: otoczyliśmy Pandższer, ale chcemy rozmawiać
PAP/EPA/STRINGER
Talibowie na patrolu w Afganistanie

W Afganistanie talibowie otoczyli wciąż nie zdobytą Dolinę Pandższeru, gdzie schronili się stawiający im opór mudżahedini - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Talibowie deklarują, że wolą negocjować niż walczyć.

Talibowie w niedzielę informowali na Twitterze, że kilkuset ich bojowników zostało wysłanych do Doliny Pandższeru, ponieważ mudżahedini odmówili przekazania swoich terytoriów "w pokojowy sposób".

 

Jak przypomina agencja AFP, głównym wejściem prowadzącym do doliny jest wąski wąwóz, który bardzo utrudnia każdą inwazję. Obie strony wąwozu są kontrolowane przez mudżahedinów, którzy mogą ostrzeliwać nieprzyjaciół z dogodnej pozycji z góry.

 

ZOBACZ: Ambasador Afganistanu w Polsce: talibowie muszą zrozumieć, że Afganistan to zupełnie inny kraj

 

Dolina Pandższeru jest kontrolowana przez bojowników Narodowego Frontu Oporu (National Resistance Front - NRF) skupionego wokół Ahmada Masuda. Masud jest synem zabitego w 2001 roku przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda, który walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami.

 

"Jesteśmy gotowi na długotrwały konflikt"

Rzecznik NRF Ali Maisam Nazary, wypowiadając się w weekend dla agencji AFP, mówił, że przygotowują się oni na "długotrwały konflikt" z talibami, jeżeli nie osiągną kompromisu w sprawie zdecentralizowanego rząd gwarantującego im "sprawiedliwość społeczną, równość praw i wolność dla wszystkich".

 

Dolina Pandższeru jest tradycyjnym bastionem mudżahedinów. Jest tam również obecny dotychczasowy pierwszy wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh, który ogłosił się prezydentem po ucieczce z kraju sprawującego tę funkcję Aszrafa Ghaniego.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie