Izrael. Sprzed kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze w Galilei ukradziono krzyż

Świat
Izrael. Sprzed kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze w Galilei ukradziono krzyż
Wikimedai.org/David Shankbone
Wejście do Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze w Galilei

Sprzed kościoła w Tabdze w Galilei, gdzie miało dojść do opisanego w Ewangeliach cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb dla 5 tys. wiernych, ukradziono krzyż - poinformował w sobotę przedstawiciel kościoła.

Do kradzieży doszło w czwartek. Georg Roewekamp, przedstawiciel Niemieckiego Towarzystwa Ziemi Świętej (DVHL), właściciela terenu, na którym znajduje się kościół, powiedział AFP, że złodzieje podważyli żelazny krzyż z bazaltowego ołtarza skalnego przed kościołem. Kradzież określił mianem "antychrześcijańskiej".

 

- To pokazuje, że ludzie mogą wtargnąć i zbezcześcić naszą własność - stwierdził.

 

ZOBACZ: "Kościół potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe". Abp Gądecki o pandemii

 

Roewekamp powiedział, że krzyż, który miał około 15 centymetrów długości, "był bardzo dobrze osadzony w kamieniu bazaltowym", a jego usunięcie "to nie był przypadek".

Werset z hebrajskiej modlitwy

Policja poinformowała w oświadczeniu, że wszczęła dochodzenie.

 

W 2015 r. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb został podpalony, a na ścianie świątyni napisano czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy krytykujący "czczenie fałszywych bogów". O podpalenie oskarżono trzech żydowskich ekstremistów, jak określiły ich władze, jeden z nich został skazany początkowo na cztery lata więzienia, później karę przedłużono o 18 miesięcy.

 

ZOBACZ: Niemcy. Złodzieje okradli kościół. Oddali łup i napisali list

 

Tabga, cel pielgrzymkowy chrześcijan, to dolina na wysokości ok. 210 m n.p.m. na północno-zachodnim brzegu Jeziora Genezaret. Obok cudu bochenków tradycja umiejscawia tam kazanie na Górze oraz ukazanie się apostołom zmartwychwstałego Jezusa i przekazanie władzy Piotrowi. 

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie