"Nie liczę, że Merkel przyjedzie do nas z prezentami". Prezydent Ukrainy o wizycie kanclerz Niemiec

Świat
"Nie liczę, że Merkel przyjedzie do nas z prezentami". Prezydent Ukrainy o wizycie kanclerz Niemiec
PAP/EPA/Arne Dedert / POOL
Kanclerz Niemiec Angel Merkel

Nie liczę na to, że kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjedzie na Ukrainę z prezentami, ale może przywieźć jakieś gwarancje bezpieczeństwa w związku z gazociągiem Nord Stream 2 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski udzielił wywiadu mediom z państw tzw. czwórki normandzkiej (Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja) i USA - przekazało jego biuro.

 

Prezydent powiedział, że nie wiedział, że Merkel spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek 20 sierpnia przed wizytą na Ukrainie, ale zaznaczył, że ma do tego spokojne podejście - pisze portal NV.

Merkel z prezentami

Szef państwa podkreślił, że nie uważa, by Merkel miała przyjechać na Ukrainę "z jakimiś prezentami". Dodał, że kanclerz może jednak przybyć z propozycjami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z gazociągiem Nord Stream 2, na przykład w sprawie rosyjskiego tranzytu gazu po 2024 r. przez Ukrainę. Przyznał, że nie zna jeszcze pełnej listy tematów, które będzie omawiać z Merkel.

 

ZOBACZ: Angela Merkel pojedzie do Rosji. Spotka się z Władimirem Putinem

 

Zełenski zapowiedział, że kwestię NS2 poruszy wkrótce podczas spotkania w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem. "Ludzie muszą wiedzieć, że kwestia zakończenia budowy to jedno, a później jeszcze trzeba (gazociąg - PAP) uruchomić. Na razie jeszcze nie jest dokończony - (jest ukończony w) 99 proc. Musi być jeszcze ubezpieczony itd. Ukraina będzie robić wszystko (by przeciwdziałać jego uruchomieniu)" - przekazał Zełenski.

Putin "zbyt emocjonalny"

Odniósł się też do niedawnego wspólnego oświadczenia USA i Niemiec w sprawie gazociągu NS2. Powiedział, że "tak naprawdę nie za bardzo wierzy" w to, że wszystkie zapisane tam zobowiązania będą zrealizowane. - Oczywiście nie jestem zadowolony z tego porozumienia - jeśli mogę je tak nazwać - i formy, w jakiej je osiągnięto - dodał.

 

Określił Putina jako "irracjonalnego" i "bardzo emocjonalnego", "zbyt emocjonalnego", jeśli chodzi o Ukrainę.

 

Spotkanie Zełenskiego z Merkel zaplanowane jest na 22 sierpnia w Kijowie, zaś z Bidenem na 31 sierpnia w Białym Domu.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie