Na Ukrainę wyjedzie 20 tirów ze środkami do walki z COVID-19

Polska
Na Ukrainę wyjedzie 20 tirów ze środkami do walki z COVID-19
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Paweł Jabłoński

- Dzięki pomocy innym krajom w walce z pandemią realizujemy bardzo istotne cele polskiej polityki zagranicznej – powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. W środę na Ukrainę wyjeżdża jeden z większych transportów z pomocą w walce z Covid-19. W tirach jest m.in. kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych i kilka milionów maseczek.

- Zwłaszcza w kryzysach widać, jest bardzo potrzebne jest sprawnie działające państwo, instytucje, które są w stanie nie dość że zabezpieczyć swoje interesy, interesy swoich obywateli, oprócz tego jeszcze mogą prowadzić działalność wspierania innych krajów - mówił w środę w Białej Podlaskiej szef RARS Michał Kuczmierowski.

 

- Dzisiaj wyjeżdża jeden z większych transportów, które do tej pory wyjechały z taką pomocą - to jest 20 tirów, które przewiozą kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, które przewiozą kilka milionów maseczek, kilka milionów rękawiczek, fartuchów - tych środków, które są potrzebne do walki z koronawirusem - mówił.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Najwyższa dobowa liczba zgonów podczas trzeciej fali epidemii

 

Kuczmierowski powiedział, że "w trasie" na Ukrainę jest już transport ok. 650 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi.

 

- To również jest jeden z takich elementów, które w ramach tej współpracy Partnerstwa Wschodniego jesteśmy w stanie zabezpieczyć, żeby właśnie wesprzeć Ukraińców w walce z koronawirusem - podkreślił prezes RARS.

Wiceszef MSZ: wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową

- Polska pomoc jest obecna na całym świecie. Polska jest krajem solidarnym, solidarność jest naszą narodową cechą od zawsze – z tym się Polska kojarzy, to jest nasze dziedzictwo. Dzięki solidarności wywalczyliśmy wolność i dziś dzięki solidarności pomagamy także naszym partnerom, przyjaciołom – powiedział.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. Policjanci wezwani do mężczyzny zatrutego kościelnym płynem do dezynfekcji

 

Ocenił, że dzięki takiej pomocy realizowane są również ważne cele polskiej polityki zagranicznej.

 

- Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy, bo takie gesty są pamiętane przez lata i dzięki takim gestom będziemy na długo bardzo dobrze pamiętani, będziemy mogli bardzo dobrze rozwijać nasze relacje, przyjaźń z takimi państwami jak Ukraina czy inne kraje, którym pomagamy - ocenił

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie