Angela Merkel pojedzie do Rosji. Spotka się z Władimirem Putinem

Świat
Angela Merkel pojedzie do Rosji. Spotka się z Władimirem Putinem
PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przyszły piątek 20 sierpnia pojedzie do Moskwy, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - przekazał rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Szczegóły wizyty Merkel w Rosji zostaną podane do wiadomości na początku tygodnia - zapowiedział Seibert.

 

Według Kremla rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków między dwoma krajami i bieżących kwestii międzynarodowych.

 

Dwa dni później, w niedzielę 22 sierpnia, kanclerz odwiedzi Ukrainę. Do wizyty dojdzie na krótko przed obchodami 30. rocznicy niepodległości Ukrainy i pierwszym zorganizowanym przez Kijów forum poświęconym aneksji Krymu przez Rosję.

 

ZOBACZ: Angela Merkel o napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR: powód do wstydu

 

Serhij Nikiforow, rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przekazał, że tematami rozmów będą kwestie bezpieczeństwa i stosunków dwustronnych.

 

Niemcy są jednym z głównych popleczników Ukrainy w kryzysie między nią a Rosją, związanym z rosyjską aneksją Krymu w 2014 roku i wojną z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, w której zginęło 13 tys. ludzi.

 

Wizyta kanclerz Merkel, która po 16 latach rządów odejdzie ze stanowiska po wrześniowych wyborach parlamentarnych, ma też na celu uspokojenie Kijowa w kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2.

 

Po lipcowym porozumieniu między Niemcami a USA gazociąg ten ma wkrótce zostać ukończony i będzie dostarczać rosyjski gaz do Europy z pominięciem terytorium Ukrainy, co oznacza dla Kijowa znaczne straty finansowe związane z tranzytem tego surowca.

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie