Warszawa. Utrudnienia w centrum i na Pradze-Północ. Trwają remonty

Polska
Warszawa. Utrudnienia w centrum i na Pradze-Północ. Trwają remonty
twitter/ZDM Warszawa
Kierowcy podróżujący po Warszawie muszą w najbliższych dniach liczyć się z poważnymi utrudnieniami

Kierowcy podróżujący po Warszawie muszą w najbliższych dniach liczyć się z poważnymi utrudnieniami i zmianami w organizacji ruchu. W centrum miasta trwa przebudowa ronda Dmowskiego, natomiast na Pradze-Północ drogowcy zazieleniają ul. Stalową.

Oprócz zmian, które zostały wprowadzona w rejonie ronda Dmowskiego - na dojazdach są tylko trzy pasy ruchu, zwężona została ulica Nowogrodzka po obu stronach Marszałkowskiej oraz wprowadzono zakazy parkowania w rejonie ulicy Widok, na Nowogrodzkiej oraz między Żurawią a Nowogrodzką, doszły jeszcze utrudnienia związane z przebudową skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewskiej.

 

Od poniedziałku 16 sierpnia, przez 9 dni skrzyżowanie jest nieprzejezdne. Drogowcy wymienią asfalt, zwężą też Marszałkowską do trzech pasów. Zamiast istniejącego czwartego pasa powstanie azyl dla pieszych odgradzający jezdnię od torowiska. Pojawią się też osobne lewoskręty zarówno na Marszałkowskiej jak i Królewskiej.

Autobusy na objazdach 

W związku z prowadzonymi pracami kierowcy muszą korzystać z objazdów – od południa Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską, Moliera i Senatorską do pl. Bankowego, a od północy al. "Solidarności" i al. Jana Pawła II i Świętokrzyską. Na trasy objazdowe zostały skierowane autobusy linii 100, 102, 106, 107, 111, 116, 128, 171, 175, 180, 222, 503, 518, 520 oraz linii nocnych: N11, N13, N16, N21, N41, N42, N44, N61, N63, N71, N91. Drogowcy zachowali możliwość przejazdu przez skrzyżowanie tramwajom.

 

ZOBACZ: Maseczki w pociągach. W sieci informują, że nie kontrolują ich konduktorzy. PKP Intercity reaguje

 

- Na przejściach naziemnych przy rondzie Dmowskiego oraz na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską pojawi się sygnalizacja świetlna, która będzie zintegrowana z Systemem Zarządzania Ruchem - przekazał rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

 

Stała organizacja ruchu na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską zostanie przywrócona w środę, 25 sierpnia, o godzinie 4, a na rondzie Dmowskiego na przełomie 2021 i 2022 roku.

Zmiany na Pradze

Od czwartku zmiany w organizacji ruchu na ul. Stalowej. Zaczynamy zazielenianie tej praskiej ulicy. Do jesieni posadzimy ponad 30 drzew, mnóstwo krzewów i bylin - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

 

Zmiany będą dotyczyły odcinka między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Od czwartku zacznie tam obowiązywać nowa czasowa organizacja ruchu. W poniedziałek ustawiono już znaki informujące o zmianach. Rozebrane zostaną zbędne płyty chodnikowe po obu stronach ulicy, a w tych miejscach utworzone zostaną nowe trawniki i rabaty kwiatowe.

 

ZOBACZ: Warszawa. Mieli naprawiać usterkę. Z mieszkań znikały pieniądze i biżuteria

 

Na pieszych i kierowców czekają utrudnienia, choć nie będą zbyt wielkie. - Wykonawca robót będzie zajmował część chodnika i miejsc parkingowych. Nie będzie dużych utrudnień dla pieszych, czasowo niedostępne będą niektóre miejsca parkingowe - wyjaśnił w rozmowie z rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Za prace odpowiada firma Palmett, która najpierw zabezpieczy istniejące drzewa, tak aby uchronić je przed rozpoczynającymi się pracami.

 

- Prace będą prowadzone odcinkowo, po kolei. Wykonawca zacznie od południa - od odcinka Inżynierska - Konopacka, następnie przeniesie się na fragment Stalowej pomiędzy Konopacką a Czynszową i zakończy na odcinku Czynszowa - Szwedzka" - poinformował Dybalski. "Całość prac ma zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy" - dodał.

Więcej drzew

Jak informuje ZDM "łącznie rozpłytowanych zostanie blisko 2300 m kw. nawierzchni". Zamiast betonu zasadzone zostaną rośliny: 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej.

 

Posadzone zostaną też 34 drzewa – robinie akacjowe. Zielono zrobi się wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań.

 

ZOBACZ: Warszawa. Auto zbyt wolno zmieniało pas. "Wysiadł z maczetą"

 

Połączone zostaną misy istniejących drzew, dzięki czemu rośliny będą miały zapewnione lepsze warunki do życia. Na Stalowej zamontowanych zostanie też 30 stojaków rowerowych i ławki.

 

Jak przypomina ZDM, "sadzenie i późniejsze utrzymanie zieleni nie stanowi głównego zadania ZDM. Obszerny projekt zagospodarowania dla ul. Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace początkowo planowaliśmy jesienią zeszłego roku, ale okazało się to niemożliwe, m.in. ze względu na konieczność dokonania korekt w projekcie".

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie