"Verano dla dzieci" - pomoc dla najmłodszych z chorobami dróg oddechowych. Jak się zapisać?

Polska
"Verano dla dzieci" - pomoc dla najmłodszych z chorobami dróg oddechowych. Jak się zapisać?
Polsat News
Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO usytuowane jest w uzdrowiskowej części Kołobrzegu

Fundacja Polsat rozpoczęła pionierski, długofalowy projekt "Verano dla dzieci". Fundacja zorganizuje turnusy przeznaczone dla dzieci z chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych, w tym dla dzieci z mukowiscydozą.

Fundacja Polsat planuje zorganizowane czterech turnusów w Kołobrzegu w okresie od października do grudnia dla 76 dzieci z województwa śląskiego. W proponowanym kształcie nie ma w Polsce podobnej inicjatywy w zakresie rehabilitacji oddechowej dla dzieci. 

 

U dzieci zwiększona ekspozycja na znaczne stężenia zanieczyszczeń wywołuje objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, dyskomfort przy oddychaniu, podrażnienie śluzówki i prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji. Szacuje się, że zgłaszalność do lekarza - z powodu infekcji układu oddechowego, w następstwie narażenia na zanieczyszczenia powietrza - wzrasta o około 15 proc. Z tego powodu mamy też do czynienia z 8–15 proc. wzrostem zapadalności na zapalenie płuc u dzieci. Szczyt zgłaszalności następuje średnio trzy dni po takiej ekspozycji. Na zapalenie płuc szczególnie podatne są dzieci z astmą.

Dla dzieci z najbardziej zanieczyszczonych miast

- Projekt "Verano dla dzieci" skierowany jest dla wszystkich dzieci ze Śląska, w pierwszej kolejności z miast, które są najbardziej zanieczyszczone - mówi Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji Polsat.

 

WIDEO: Podczas turnusu w Centrum VERANO dzieci korzystać będą z wszechstronnej rehabilitacji pulmonologicznej

 

 

Obserwuje się stale narastającą liczbę małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, spowodowanymi smogiem, które odpowiednio wcześnie leczone i poddane profesjonalnej rehabilitacji mogą obniżyć poziom niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży.

 

ZOBACZ: Fundacja Polsat buduje Centrum Chorób Rzadkich. Każdy może pomóc

 

Celem rehabilitacji oddechowej jest zatrzymanie lub ograniczenie negatywnych skutków schorzenia podstawowego a także zwiększenie siły i wytrzymałości dziecka, umożliwienie prawidłowego toru rozwoju fizjologicznego, obniżenie poziomu lęku i depresji związanych zawsze z chorobą przewlekłą a także poprawienie kontaktów socjalnych z rówieśnikami.

Rehabilitacja pulmonologiczna

Podczas turnusu w Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO dzieci korzystać będą z wszechstronnej rehabilitacji pulmonologicznej, która będzie przeprowadzana na profesjonalnym i atestowanym sprzęcie, a także będą korzystać z zajęć rehabilitacyjnych indywidualnych oraz grupowych w sali ćwiczeń, która jest dedykowana tylko dzieciom w Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO.

 

Liczba małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego rośniePolsat News
Liczba małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego rośnie

 

Opiekę medyczną nad małymi pacjentami sprawować będą m.in. lekarz pediatra, zespół fizjoterapeutów, pielęgniarka pediatryczna. Fizjoterapeuci z Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO są w trakcie profesjonalnego szkolenia w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej, przeprowadzanego przez lekarzy rehabilitantów z Centrum Leczenia Mukowiscydozy z Dziekanowa Leśnego.

 

ZOBACZ: Zmiany w płucach u pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Naukowcy alarmują

 

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja zmniejsza ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji, poprawia wydolność oddechową i szeroko pojmowaną jakość życia.

 

Pobyty w Kołobrzegu organizowane będą według harmonogramu:

 

I turnus – 21 dni – 1.10.2021 – 21.10.2021
II turnus – 21 dni – 23.10.2021 – 12.11.2021
III turnus – 21 dni – 14.11.2021 – 4.12.2021
IV turnus – 14 dni – 6.12.2021 – 19.12.2021

 

Szczegóły na temat projektu oraz informacje o kwalifikacji na wyjazd dostępne są TUTAJ.

 

Centrum VERANO w KołobrzeguPolsat News
Centrum VERANO w Kołobrzegu

 

W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce, czyli z Rybnika, Pszczyny, Zabrza, Wodzisławia Śląskiego. Turnusy będą finansowane przez Fundację Polsat i partnerów Fundacji.

 

Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO usytuowane jest w uzdrowiskowej części Kołobrzegu, w parku nadmorskim, w odległości 100 m od morza i szerokiej piaszczystej plaży. Na powierzchni blisko 4 hektarów położonych jest sześć pawilonów połączonych w jeden kompleks hotelowo-sanatoryjny.

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie