Kruklanki. Objawy zakażenia norowirusem u 81 osób związanych z koloniami

Polska
Kruklanki. Objawy zakażenia norowirusem u 81 osób związanych z koloniami
Polsat News
Objawy zakażenia ma 81 osób w Kruklankach

Sanepid poinformował we wtorek, że 81 osób związanych z koloniami w miejscowości Kruklanki w powiecie giżyckim na Mazurach ma objawy zakażenia norowirusami. Podkreślono, że badania laboratoryjne na razie potwierdziły takie zakażenie u sześciu osób.

"Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci i 13 osób z personelu" - podał warmińsko-mazurski sanepid.

 

Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi.

Kluczowe przestrzeganie zasad higieny

"Źródłem zakażenia jest zwykle bezpośredni kontakt z człowiekiem chorym lub rekonwalescentem bądź styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego. Zakazić się można także drogą pokarmową przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej norowirusami, jak również przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu" – podał sanepid.

 

ZOBACZ: Gorzów Wlkp. Okradał i niszczył grób córki sąsiada, bo miał z nim konflikt

 

W komunikacie dodano, ze sposobem zapobiegania zakażeniem norowirusem jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej i odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Zatrucia w Mrągowie

Objawy zatruć pokarmowych pojawiły się także od minionego weekendu wśród uczestników obozu żeglarskiego w Mrągowie. W poprzednich tygodniach sierpnia zgłaszano podejrzenia zatruć pokarmowych w dwóch innych placówkach wypoczynkowych – w Olsztynie i w Mrągowie. 

 

ml/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie