Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera

Świat
Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera
Twitter/ Lloyd Brodrick
Szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem

Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19 - poinformował w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Połowa dawek szczepionki ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń.

Scott Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat.

 

Szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem przez Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Australia: wzrost zakażeń Covid-19

Morrison podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc dodając, że "mamy poważny wzrost zachorowań w naszym największym mieście i dlatego możliwość uzyskania tych dawek od naszych polskich przyjaciół ma podstawowe znaczenie".

 

W Sydney obowiązuje od 26 czerwca lockdown po zarejestrowanym 10 dni wcześniej wzroście zachorowań. Od soboty cały stan Nowa Południowa Walia objęty jest także lockdownem ze względu na wykrycie infekcji w mniejszych miejscowościach. Wirusa wykryto m. in. w ściekach komunalnych.

 

Premier Australii wyjaśnił, że 530 tys. dawek z nowej dostawy z Polski otrzymają osoby w wieku od 20 do 39 lat ponieważ na tę grupę wiekową przypada większość nowych przypadków infekcji.

 

Pozostałe dawki mają być rozdysponowane w innych australijskich stanach i terytoriach.

 

Morrison - jak zauważa Reuter - był krytykowany za powolne tempo szczepień. Do piątku tylko ok. 25 proc. Australijczyków w wieku 16 lat i powyżej było w pełni zaszczepionych.

 

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. W sobotę było ich 466. 46 osób podczas ostatniej fali zachorowań zmarło. 

 

"Zakupy jakich dokonaliśmy pozwalają zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli i wspierać innych w potrzebie. To odpowiedzialna i solidarna polityka" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

Podziękowania dla polskiego rządu

"Moje szczere podziękowania dla Mateusza Morawieckiego za zgodę na sprzedanie Australii miliona nadwyżki Pfizera, aby pomóc z obecnym nasileniem #COVID" - napisał na Twitterze ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick, który podziękował też kolegom z polskiego rządu i resortu spraw zagranicznych.

jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie