Blisko 35,3 mln szczepień w Polsce. W pełni zaszczepionych ponad 18 milionów ludzi

Polska
Blisko 35,3 mln szczepień w Polsce. W pełni zaszczepionych ponad 18 milionów ludzi
Polsat News
W pełni zaszczepionych jest ponad 18 mln Polaków.

Od początku kampanii szczepień w Polsce wykonano blisko 35,3 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest ponad 18 mln osób - wynika z ostatnich rządowych danych. Od piątku dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat mogą zaszczepić się preparatem Moderny. Liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw Covid-19 wynosi 35 mln 281 tys. 208. W pełni zaszczepiono 18 mln 64 tys. 134 osoby.

Z piątkowego raportu wynika, że liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw Covid-19 wynosi 35 mln 281 tys. 208, a w pełni zaszczepione są 18 mln 64 tys. 134 osoby. Łącznie do Polski trafiło dotąd 46 mln 170 tys. 230 dawek szczepionek. Do punktów szczepień przekazano 36 mln 563 tys. 265 dawek.

Nowa szczepionka dla nastolatków

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat mogą zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna. Wcześniej jedynym preparatem podawanym nastolatkom był ten od firmy Pfizer/BioNTech.

 

Z informacji resortu zdrowia wynika, że w przypadku szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowana przerwa to 28 dni.

 

ZOBACZ: USA. Szczepienia trzecią dawką dla osób z obniżoną odpornością

 

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed Covid-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

 

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia zaledwie 0,67 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. "Spośród wszystkich zanotowanych przypadków zgonów osób z koronawirusem 1,64 proc. to osoby zakażone po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia" - podał resort.

Zgony i zakażenia po szczepieniu

Od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 39 tys. 245 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 646 - wskazało ministerstwo.

 

Z kolei od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 mln 395 tys. 608 osób. Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 9441 przypadków zakażeń.

 

ZOBACZ: USA: nie ma przeciwwskazań dla szczepienia kobiet w ciąży na Covid-19

 

Z danych zamieszczonych w serwisie gov.pl wynika, że w magazynach jest 8,6 mln szczepionek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w piątek, że szczepionki AstryZeneki z krótkim okresem ważności będą przekazywane na Ukrainę.

Jak dodał, pierwsza partia preparatów będzie przekazana w sierpniu w liczbie 650 tys. szczepionek, a planowane jest 1,2 mln. Kraska mówił, że decyzje o sprzedaży szczepionek będą podejmowane na bieżąco tak, aby preparat się nie zmarnował.

 

Od 27 grudnia zeszłego roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, zutylizowano 161 tys. 555 dawek. Zgłoszono 14 305 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Szczepienia weekendowe w stolicy

W weekendowych punktach szczepień podaliśmy już łącznie 3839 dawek szczepionek przeciw Covid-19 - poinformowała Marzena Wojewódzka ze stołecznego ratusza. - W najbliższą sobotę i niedzielę również będzie można zaszczepić się w Warszawie bez rejestracji - podkreśliła.

 

Warszawa rozpoczęła uruchamianie weekendowych punktów szczepień pod koniec czerwca. W punktach tych podawane są jednodawkowe szczepionki marki Johnson & Johnson oraz dwudawkowe produkcji Pfizera.

 

Aby otrzymać szczepionkę nie trzeba dokonywać wcześniejszej rejestracji i zapisów. Na miejscu obecny jest lekarz kwalifikujący, dzięki czemu możliwe są także szczepienia dzieci dwunastego roku życia, które otrzymują preparat Pfizera.

 

ZOBACZ: Niedzielski: pracownicy punktów szczepień z ochroną jak funkcjonariusze publiczni

 

- W najbliższą sobotę i niedzielę również będzie można bez rejestracji zaszczepić się w Warszawskich weekendowych punktach szczepień w Parku Wodnym Moczydło, Centrum Nauki Kopernik, warszawskim ogrodzie zoologicznym, przy skwerze Hoovera oraz przed Pałacem Kultury i Nauki" - poinformowała Wojewódzka.

 

W Warszawie od końca czerwca działają także cztery punkty szczepień powszechnych: w przychodni przy ul. Chmielnej 14, w Białołęckim Ośrodku Sportu, w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25 oraz w Wawerskim Centrum Kultury.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie