Większość Polaków pewna, że czwarta fala nadejdzie jesienią

Polska
Większość Polaków pewna, że czwarta fala nadejdzie jesienią
PAP/Andrzej Grygiel
W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach wdrożono nowoczesny system identyfikacji różnych wariantów SARS-CoV-2 i nowych odmian wirusa.

O tym, że jesienią Polskę czeka uderzenie czwartej fali koronawirusa przekonanych jest 61,8 proc. Polaków - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl. 17,3 proc respondentów uważa, że nie czeka nas nasilenie przypadków, a 20,9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Z opublikowanego w sobotę sondażu wynika, że 61,8 proc. Polaków spodziewa się czwartej fali pandemii, która ma nastąpić w kraju jesienią.

Starsi nie przewidują nasilenia pandemii 

Odsetek badanych, którzy spodziewają się kolejnej fali epidemii, spada wraz ze wzrostem wieku respondentów. Spodziewa się jej 70 proc. zapytanych w grupie najmłodszych i 59 proc. najstarszych.

 

Przekonania zmieniają się także w zależności od zasobności i miejsca zamieszkania. Nasilenia epidemii spodziewa się na jesieni 7 na 10 respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 2001–3000 zł, taki sam odsetek mieszkańców największych miast i niewiele niższy odsetek respondentów z miast liczących od 100 tys. do 200 tys. osób, miast do 20 tys. oraz osób z wykształceniem wyższym.

 

ZOBACZ: Sondaż: paszporty covidowe to niezbędny środek bezpieczeństwa

 

"Na tle ogółu badanych nieznacznie więcej optymistów nieprzewidujących czwartej fali jest wśród osób o dochodach 3001-5000 zł (23 procent) i mieszkańców wsi (22 procent) - komentuje dla portalu wyniki badania dyrektor Działu Analiz SW Research Adrian Wróblewski.

Jedna piąta bez zdania na temat czwartej fali

O tym, że czwartej fali nie będzie przekonanych jest 17,3 proc. zapytanych. Z kolei 20,9 proc. respondentów odpowiedział, że nie ma zdania na ten temat.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: IV fala będzie zupełnie inna niż poprzednie

 

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach od 10 do 11 sierpnia br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie