Zmarł Jerzy Wilk. Poseł PiS miał 66 lat

Polska
Zmarł Jerzy Wilk. Poseł PiS miał 66 lat
PAP/Leszek Szymański
Jerzy Wilk od urodzenia związany był z Elblągiem, przez rok był prezydentem tego miasta. W Sejmie zasiadał od 2015 roku.

W wieku 66 lat zmarł Jerzy Wilk, były prezydent Elbląga i poseł na Sejm VIII i IX kadencji, sprawujący mandat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. O śmierci polityka poinformował Krzysztof Sobolewski, partyjny kolega Wilka.

Jerzy Wilk od urodzenia związany był z Elblągiem, przez rok był prezydentem tego miasta. W Sejmie zasiadał od 2015 roku.

 

ZOBACZ: Zmarł miliarder i filantrop Eli Broad. Jego majątek wyceniany był na 6,9 mld dolarów

 

O jego śmierci poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. W rozmowie z Interią tę informację potwierdziła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal Interia.pl wynika, że poseł Jerzy Wilk od lat zmagał się z chorobą, w ostatnich miesiącach brał udział w posiedzeniach Sejmu tylko zdalnie. 

 

 

"Spoczywaj w Pokoju Przyjacielu. Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać, Panie, a Światłość Wiekuista Niechaj Mu Świeci. Niech Odpoczywa w Pokoju Wiecznym. Amen" - napisał Sobolewski na Twitterze.

 

 

Wyrazy współczucia bliskim posła złożył też premier Mateusz Morawiecki. "Wiedziałem o ciężkiej chorobie posła Jerzego Wilka i modliłem się by ją przetrwał. Stało się inaczej. Wierzę, że jest już pośród swoich dawnych kolegów z Solidarności. Najbliższym Pana Posła składam wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef rządu na Twitterze.

Prezydent Elbląga złożył kondolencje

Rzecznik PiS Anita Czerwińska informując o śmierci posła Wilka napisała "Żegnaj, Przyjacielu. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. R.I.P".

 

Kondolencje złożył także Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. "Po południu dotarła do mnie smutna wiadomość – nie żyje Jerzy Wilk, poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji, były Prezydent Elbląga w latach 2013 – 2014, wieloletni samorządowiec - Przewodniczący Rady Miejskiej, radny kilku kadencji. Żonie, Dzieciom, Rodzinie, Bliskim składam wyrazy współczucia i żalu w tych trudnych chwilach" - napisał Witold Wróblewski.

 

Jerzy Wilk był samorządowcem, w latach 2013-14 prezydentem Elbląga i posłem VIII i XIX kadencji. W obecnej kadencji Sejmu zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Jerzy Wilk był członkiem Porozumienia Centrum

Urodził się 15 marca 1955 r. w Elblągu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie.

 

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ "Solidarność", następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Prawa i Sprawiedliwości.

 

Wielokrotnie był wybierany do rady miasta Elbląga; pełnił też funkcję przewodniczącego rady miasta. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN. W 2013 r. został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze uzyskał 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc. i wygrał z kandydatką Platformy Obywatelskiej. Przez półtora roku pełnił funkcję Prezydenta Elbląga.

 

 

Jerzy Wilk był zwolennikiem przekopu Mierzei Wiślanej

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie Elblągowi ogromne korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

 

W 1998 r. otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi

rsr/pdb/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie