Grecja. Dwie ofiary śmiertelne pożarów. Pomogą polscy strażacy

Świat
Grecja. Dwie ofiary śmiertelne pożarów. Pomogą polscy strażacy
PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
W blisko 154 lokalizacjach szaleją pożary

Pożary, które pustoszą m.in. tereny na północ od Aten, pociągnęły za sobą 2 ofiary śmiertelne. Ewakuowano tysiące osób. Strażacy walczą z ogniem w 154 lokalizacjach w całym kraju. Fala upałów zmieniła Grecję w beczkę prochu - ocenił premier Kyriakos Micotakis. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w walce z ogniem w Grecji pomogą polscy strażacy.

Wśród ofiar jest 38-letni strażak z oddziałów ochotniczej straży pożarnej, który zginął przywalony słupem elektrycznym na przedmieściach Aten oraz prezes ateńskiej Izby Handlowej, Konstantinos Michalos, który został znaleziony bez oznak życia w jednej z należących do niego fabryk. Zakład ten znajduje się na terenach objętych pożarem.

 

W walce z pożarami w Grecji pomagać będą polscy strażacy. "Zdecydowałem, że już dzisiaj grupa funkcjonariuszy z blisko 50 pojazdami Państwowej Straży Pożarnej zostanie skierowana do pomocy sojusznikowi" - napisał w sobotę rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Pożary na północ od Aten

Ogień daje się szczególnie we znaki w regionach na północ od Aten, a także w gminie Olimpia w regionie peloponeskim.

 

Sytuacja meteorologiczna w całej Grecji nadal jest krytyczna: panują ponad 40-stopniowe upały. W blisko 154 lokalizacjach szaleją pożary, które z największym trudem starają się lokalizować setki strażaków i ochotników - pisze na swej stronie BBC News. Północne przedmieścia Aten są spowite dymem. Mieszkańcy są zachęcani do pozostania w domach.

 

WIDEO: ostatnia odprawa polskich strażaków

 

 

Stan najwyższego zagrożenia pożarowego ogłoszono na sześciu obszarach w Grecji - podaje BBC. Tysiące mieszkańców Grecji uciekło w ostatnich dniach z zagrożonych terenów w bezpieczne miejsca w obawie przed pożarami.

Strażacy z Francji i Stanów Zjednoczonych

W akcji gaszenia pożarów uczestniczą zastępy strażackie z Francji i Stanów Zjednoczonych. W użyciu jest ponad 20 samolotów, z których zrzucana jest woda na płonące lasy.

 

W opinii premiera Kyriakosa Micotakisa, tegoroczne pożary w Grecji "pokazują realne oblicze zmian klimatycznych". - Fala upałów zmieniła Grecję w beczkę prochu - ocenił.

 

Wideo: Grecja walczy z żywiołem. Pomogą polscy strażacy

 

 

- Mówimy o czymś, daje się opisać tylko jako Apokalipsa - powiedział w rozmowie ze stacją radiową ERT Sotiris Danikas, szef straży ochrony wybrzeża na wyspie Eubea, skąd ewakuowano w piątek droga morską blisko 700 mieszkańców.

 

ZOBACZ: Grecja. Pożary w pobliżu Olimpii i na Eubei. "Toczy się walka tytanów"

 

- Pożary o niespotykanych wcześniej intensywności i zasięgu zmuszają wszystkie nasze siły do walki z żywiołem, która nie ustaje ani na chwilę, w dzień czy w nocy - oświadczył w piątek późnym wieczorem Nikos Hardalias, wiceminister obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, przedstawiając obraz sytuacji w kraju.

 

Ogień trawi też liczne regiony w sąsiedniej Turcji. W nocy z piątku na sobotę ewakuowano kolejnych sześć gmin wokół zagrożonej pożarem elektrowni. W Turcji z powodu pożarów zginęło już osiem osób

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie