Grecja. Pożary w pobliżu Olimpii i na Eubei. "Toczy się walka tytanów"

Świat
Grecja. Pożary w pobliżu Olimpii i na Eubei. "Toczy się walka tytanów"
Reuters
Olimpię, zwykle tłumnie odwiedzaną przez turystów o tej porze roku, jak również sześć pobliskich wiosek, ewakuowano w środę.

Greccy strażacy walczyli w czwartek, by opanować dwa duże pożary szalejące w pobliżu Olimpii na półwyspie Peloponez i na wyspie Eubea na Morzu Egejskim w sytuacji, gdy kraj zmaga się rekordową falą upałów.

Ponad 170 strażaków, około 50 ciężarówek, sześć helikopterów i samolotów gaśniczych zostało rozmieszczonych w pobliżu starożytnego stanowiska archeologicznego, miejsca narodzin igrzysk olimpijskich - podaje AFP.

 

ZOBACZ: Grecja. Trwa walka z pożarami. Temperatury sięgają blisko 45 st. Celsjusza

 

Po objęciu około 20 domów "front ognia zmierza teraz w kierunku Lalas", zalesionego obszaru górskiego na północny zachód od Olimpii - powiedział greckiej agencji informacyjnej ANA lokalny urzędnik Nektarios Farmakis. Olimpię, zwykle tłumnie odwiedzaną przez turystów o tej porze roku, jak również sześć pobliskich wiosek, ewakuowano w środę.

 

Podobna liczba strażaków walczyła również o opanowanie pożaru na wyspie Eubea, ok. 200 km na wschód od Aten. Na wyspie zniszczonych zostało co najmniej 150 domów, a ogień otoczył klasztor i kilkanaście wiosek. Dwie kolejne wioski zostały ewakuowane w czwartek rano - podała agencja ANA.

"Najtrudniejsze przez nami"

W czwartek silny wiatr utrudniał samolotom gaśniczym dotarcie do pożarów, a widoczność była słaba z powodu gęstego dymu. Straż pożarna poinformowała w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin miała do czynienia z 92 pożarami lasów, oprócz 118 pożarów z dnia poprzedniego.

 

ZOBACZ: Pożary w Boliwii. Ogień zniszczył międzynarodowe lotnisko

 

- Toczy się walka tytanów - powiedział dziennikarzom wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias. - Najtrudniejsze jest jeszcze przed nami.

 

Sąsiednia Turcja również ucierpiała z powodu największych pożarów od co najmniej dekady; żywioł spowodował śmierć ośmiu osób i zmusił do ewakuacji setki osób na popularnym wśród turystów południu kraju. Eksperci ostrzegają, że globalne ocieplenie zwiększa zarówno częstotliwość, jak i intensywność takich pożarów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie