Ustawa dotycząca refundacji leków dla osób między 70. a 75. rokiem życia. Senat przyjął projekt
Senat przyjął w piątek i skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma rozszerzyć grupę seniorów uprawnionych do bezpłatnych leków o osoby między 70. a 75. rokiem życia.
Głosowało 96 senatorów. Za przyjęciem projektu było 52, 40 senatorów było przeciw, 4 senatorów wstrzymało się od głosu. W sejmowych pracach nad nim Izbę będzie reprezentował senator Krzysztof Kwiatkowski.
ZOBACZ: Wybrano nowego prezesa IPN. Senat zgodził się na kandydaturę dr Karola Nawrockiego
Zgodnie z projektem uprawnionymi do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne mają zostać objęte wszystkie osoby, które ukończyły 70. rok życia. Obecnie takie uprawnienia przysługują osobom w wieku od 75 lat.
"Senatorowie zaproponowali też rozszerzenie sposobu weryfikacji przez pielęgniarkę lub lekarza danych pacjenta, który jest wykluczony elektronicznie i nie posiada internetowego konta pacjenta (IKP)" - napisała Kancelaria Senatu.
ZOBACZ: Polski Ład na jednej grafice. "Prosto, zwięźle i przejrzyście"
W wyjaśnieniu czytamy, że "chodzi o to, by pielęgniarki i lekarze w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej mogli wypisywać leki tylko na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta". Obecnie medycy muszą korzystać z Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analiz i Udostępniania Zasobów Cyfrowych, która jest powiązana z IKP . Jak podkreślają autorzy projektu na około 10 milionów seniorów zaledwie około 108 tys. ma dostęp do IKP. Zmiana ta ma zatem doprowadzić do ułatwień w dostępie do leków dla seniorów po leczeniu szpitalnym.
Czytaj więcej