Nowy lek na COVID-19. Ponad 90-procentowa skuteczność

Świat
Nowy lek na COVID-19. Ponad 90-procentowa skuteczność
Pixabay/Belova59

Izraelski lek na Covid-19 o nazwie EXO-CD24 poddany II fazie badań w Atenach pozwolił wyzdrowieć 29 z 30 pacjentów w stanie od umiarkowanego do ciężkiego w ciągu maksymalnie 5 dni – donosi internetowe wydanie The Jerusalem Post.

Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie opracowało lek, który podano greckim pacjentom z braku wystarczającej liczby odpowiednich przypadków w Izraelu. Ponad 93 proc. spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym czasie.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Kobiety twierdzą, że urosły im piersi po przyjęciu szczepionki Pfizera

 

Drugi etap badań potwierdził wyniki uzyskane w pierwszej fazie przeprowadzonej zimą w Izraelu.

 

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera, który poinformował, że "dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów". Profesor Arber zarysował działanie preparatu, określając go jako środek "medycyny precyzyjnej".

Ostatnia faza badań

Wyjaśnił, że główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem Sars-Cov-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego. Profesor 25 lat pracy zawodowej poświęcił badaniom nad białkiem CD24, które m.in. reguluje mechanizmy odpowiedzialne za tę burzę cytokin. Nowy lek, EXO-CD24 "pomaga organizmowi odnaleźć równowagę. Celując dokładnie w kluczowy problem w trakcie zachorowania na Covid-19, pozwala uniknąć niepożądanych skutków ubocznych" - tłumaczył Arber.

 

ZOBACZ: Badanie: szybkie tempo szczepień zmniejsza ryzyko pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę

 

EXO-CD24 czeka ostatnia faza badań, w której weźmie udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo.

 

Zespół naukowców z Tell Awiwu zakłada zakończenie pełnego cyklu badań do końca bieżącego roku. Profesor Arber obiecuje szybkie udostępnienie preparatu po niewielkich kosztach.

 

Sukces EXO-CD24 może utorować drogę do skutecznego leczenia wielu innych chorób.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie