Badanie: szybkie tempo szczepień zmniejsza ryzyko pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę

Świat
Badanie: szybkie tempo szczepień zmniejsza ryzyko pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
Wariant odporny na szczepionkę rozprzestrzeni się w populacji szybciej niż oryginalny w czasie, kiedy większość ludzi będzie zaszczepiona - wynika z badania.

Nowe badanie wykazało, że rozluźnienie ograniczeń, takich jak noszenie masek i dystans społeczny, gdy większość ludzi została zaszczepiona, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia odpornych na szczepionkę wariantów wirusa wywołującego Covid-19.

Prawie 60 proc. Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Autorzy badania, opublikowanego na stronie pisma online Scientific Reports, stwierdzili, że wykazało ono, iż trzeba utrzymać maseczki i dystans społeczny, dopóki wszyscy nie zostaną w pełni zaszczepieni.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 w Izraelu. "Jesteśmy pierwsi"

 

Aby przewidzieć, w jaki sposób SARS-CoV-2 może mutować w odpowiedzi na kampanie szczepień, ogólnoeuropejski zespół ekspertów przeprowadził symulację prawdopodobieństwa pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę w populacji 10 mln ludzi w ciągu trzech lat.

 

Zmienne obejmowały szczepienia, mutacje i tempo zakażeń, w tym powtarzające się fale infekcji i spadek liczby zachorowań w odpowiedzi na lockdowny.

"Sprzeczny z intuicją wynik"

Zgodnie z przewidywaniami badanie wykazało, że szybkie tempo szczepień zmniejszyło ryzyko pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę.

 

ZOBACZ: Termin ważności szczepionki Johnson & Johnson przedłużony. "Więcej czasu na wykorzystanie dawek"

 

Ale jak pokazał zarazem "sprzeczny z intuicją wynik", najwyższe ryzyko pojawienia się odpornych na szczepionkę wariantów wystąpiło, gdy duża część populacji została zaszczepiona, ale nie na tyle, by zapewnić odporność stadną.

 

- Szczepionki są naszym najlepszym zakładem, żeby pokonać tę pandemię - powiedział współautor badania Simon Rella z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii (IST). - To, co pokazał nasz model, to fakt, że gdy większość ludzi jest zaszczepiona, szczep odporny na szczepionkę ma przewagę nad szczepem pierwotnym - wyjaśnił.

Rozprzestrzenia się szybciej, kiedy większość jest zaszczepiona?

- Oznacza to, że wariant odporny na szczepionkę rozprzestrzenia się w populacji szybciej niż oryginalny w czasie, gdy większość ludzi jest zaszczepiona - dodał.

 

"Bez globalnej koordynacji warianty odporne na szczepionki mogą zostać wyeliminowane w niektórych populacjach, ale mogą utrzymywać się w innych" - głosi badanie.

 

Obecnie nieco ponad 1 miliard ludzi na całym świecie jest w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19, przy czym wiele państw, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej, nie rozpoczęło jeszcze powszechnych szczepień z powodu braku dostaw.

rsr/msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie