Małopolska. Nabór wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Decydujący poziom wyszczepienia

Polska
Małopolska. Nabór wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Decydujący poziom wyszczepienia
Twitter/Lukasz_Kmita
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Wojewoda małopolski ogłosił piąty nabór do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na dofinansowanie zadań przeznaczono blisko 104,4 mln zł. W naborze premiowane będą powiaty i gminy, które skutecznie zorganizują akcje promujące szczepienia przeciw Covid-19.

Wojewoda zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych kryteriów przy ocenie składanych wniosków, aby wzmocnić motywację samorządów do aktywnego włączania się w promocję szczepień. Premiowane będą gminy i powiaty, które skutecznie zorganizują akcje promujące szczepienia w ramach festynów, pikników, wydarzeń kulturalnych.

 

- Zdecydowałem o wprowadzeniu dodatkowego kryterium w nowym naborze do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tym kryterium będzie angażowanie się przez gminy i powiaty w organizację weekendowych akcji szczepień. Poziom wyszczepialności to jeden z aspektów, które – wobec ciągle aktualnych zagrożeń związanych z epidemią – składają się na poprawę jakości życia mieszkańców- wyjaśnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

ZOBACZ: Tempo szczepień przeciw COVID-19 w Europie. Polska trzecia od końca

 

Wojewoda wprowadził również kryterium, na podstawie którego będzie można dostać dodatkowe punkty w przypadku naprawy zniszczeń popowodziowych powstałych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w latach 2018-2020.

Miliony na drogi

W naborze do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy gminne i powiatowe mogą składać wnioski na dofinansowanie zadań polegających na budowie, przebudowie, remoncie dróg lokalnych. Dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny samorządów, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. Maksymalne dofinansowanie jednego zadania może wynieść 30 mln zł.

 

W przypadku województwa małopolskiego wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie na 2022 rok zadań powiatowych i gminnych wynosi ponad 177 mln zł, z czego blisko 104,4 mln zł zarezerwowano na projekty w ramach ogłoszonego naboru. Wnioski można składać do 25 sierpnia br.

 

- Zachęcam samorządowców do aplikowania. To pula, która pozwala podjąć kolejne wyzwania inwestycyjne – tak istotne w dobie mierzenia się z gospodarczymi skutkami pandemii - Kmita.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie