Grecja. Tysiące osób uciekło przed pożarami

Świat
Grecja. Tysiące osób uciekło przed pożarami
PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS
Pożary w Grecji nie ustają

Tysiące mieszkańców Grecji uciekło w piątek rano w bezpieczne miejsca przed pożarami, które czwarty dzień utrzymują się na północ od Aten. W nocy z czwartku na piątek strażacy walczyli z żywiołem, powstrzymując go przed dotarciem do zaludnionych obszarów i historycznych miejsc.

Na wyspie Eubea na Morzu Egejskim straż przybrzeżna przeprowadziła masową operację z użyciem łodzi patrolowych i prywatnych jednostek, żeby ewakuować setki ludzi drogą morską.

 

Przy przedłużającej się fali upałów pożar przedarł się przez obszary leśne 20 km na północ od stolicy Grecji, niszcząc kolejne domy. Ekipy składające się z kilkuset strażaków wykopały rowy przeciwpożarowe i ugasiły płomienie - podaje agencja AP.

Próbowali wykorzystać autostradę by powstrzymać pożar

Wstrzymano ruch na głównej autostradzie łączącej Ateny z północną Grecją, ponieważ strażacy próbowali wykorzystać drogę jako barierę, aby powstrzymać płomienie jeszcze przed wznowieniem o świcie działań samolotów gaśniczych. Mimo to ogień i tak przedostał się przez autostradę w kilku miejscach. Kilku strażaków i ochotników zostało odwiezionych do szpitali z poparzeniami.

 

PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

 

- To dziesiąty dzień wielkiej fali upałów, która dotknęła cały kraj, najgorszej fali upałów pod względem intensywności i czasu trwania w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział generał pożarnictwa Aristotelis Papadopulos.

 

Prawie 60 wsi i osiedli zostało ewakuowanych w czwartek i w piątek rano w całej południowej Grecji. Warunki pogodowe mają się jeszcze pogorszyć, ponieważ w dużej części kraju przewidywane są silne wiatry.

Ewakuowani turyści

Pożary szalały na Eubei, na północny wschód od Aten, oraz w wielu miejscach w południowym regionie Peloponezu, gdzie służby powstrzymywały ogień przed dotarciem do zabytków w Olimpii, miejscu starożytnych igrzysk olimpijskich. Przed żywiołem uchroniono również letni pałac pod Atenami, z którego korzystała niegdyś grecka rodzina królewska.

 

Straż przybrzeżna na Eubei przekazała, że jej łodzie patrolowe, prywatne łodzie i statki turystyczne ewakuowały w ciągu nocy i do wczesnego ranka w piątek 631 osób z plaż na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

ZOBACZ: Zbigniew Rau: Polska wyraża gotowość udzielenia pomocy Grecji i Turcji

 

Zastępy straży pożarnej, samoloty gaśnicze, helikoptery i pojazdy pożarnicze z Francji, Rumunii, Szwecji i Szwajcarii mają przybyć do Grecji w piątek i w ciągu weekendu. Strażacy i samoloty z Cypru są już w Grecji, gdyż Unia Europejska zwiększyła wsparcie dla dotkniętych pożarami krajów w południowo-wschodniej Europie.

 

Fala upałów spowodowała również groźne pożary w Turcji.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie