Grecja. Trwa walka z pożarami. Temperatury sięgają blisko 45 st. Celsjusza

Świat
Grecja. Trwa walka z pożarami. Temperatury sięgają blisko 45 st. Celsjusza
PAP/EPA/DAMIANIDIS LEFTERIS
Pracę straży pożarnej utrudnia fakt, że roślinność jest wysuszona upałami

W Grecji strażacy walczą z pożarami, na wyspie Rodos i północno-zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego - poinformowały w poniedziałek greckie służby. Premier Kyriakos Micotakis ostrzega przed "najgorszymi od 1987 roku upałami".

Z danych Obserwatorium Narodowego w Atenach wynika, że w ciągu dwóch dni w regionie Achaja spłonęło ponad 3 tys. ha lasu sosnowego oraz drzew oliwnych. Meteorolodzy obawiają się, że obszar strat może być jeszcze większy, gdyż ogień wciąż nie został w pełni opanowany. Temperatury w Grecji sięgają blisko 45 st. Celsjusza.

Kilkadziesiąt spalonych domów

Grecka agencja ANA podała, że osiem osób zostało rannych; ogień strawił kilkadziesiąt domostw. Pracę straży pożarnej na Peloponezie utrudnia fakt, że roślinność jest wysuszona upałami.

 

 

Na Rodos w poniedziałek od rana do walki z ogniem zmobilizowano ponad 100 strażaków, 20 wozów strażackich, trzy samoloty gaśnicze i sześć śmigłowców - przekazują greckie służby.

Temperatura powyżej 40 st. Celsjusza

Meteorolodzy podają, że trwające od piątku upały maja osiągnąć szczyt w poniedziałek i wtorek, a temperatura będzie nadal przekraczać 40 st. Celsjusza zarówno na kontynencie, jak i na wyspach.

 

ZOBACZ: Włochy. Pożar w mieście Pescara. Ludzie uciekali z plaż

 

Greckie lasy co roku dotykają susze, zwiększające ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten i był to najtragiczniejszy bilans pożarów w tym kraju.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie