Zbigniew Rau: Polska wyraża gotowość udzielenia pomocy Grecji i Turcji

Świat
Zbigniew Rau: Polska wyraża gotowość udzielenia pomocy Grecji i Turcji
PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS
Pożar w Grecji

Szef MSZ Zbigniew Rau w rozmowie z szefem dyplomacji Grecji Nikosem Dendiasem wyraził uznanie dla wszystkich walczących z pożarami w Grecji i wyraził gotowość udzielenia pomocy przez Polskę - poinformował resort spraw zagranicznych. Rau zapewnił także ministra spraw zagranicznych Turcji Mevlüta Çavuşoğlu "o naszej solidarności w obliczu pożarów".

"Grecja, tak jak inne państwa południowej Europy, walczy z falą upałów i spowodowanych przez nie pożarów. W rozmowie ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem, minister Zbigniew Rau wyraził uznanie dla działań wszystkich walczących z żywiołem. Potwierdził też gotowość udzielenia przez Polskę pomocy" - czytamy na Twitterze MSZ.

 

ZOBACZ: Grecja. Pożary w pobliżu Olimpii i na Eubei. "Toczy się walka tytanów"

 

Greccy strażacy walczyli w czwartek, by opanować dwa duże pożary szalejące w pobliżu Olimpii na półwyspie Peloponez i na wyspie Eubea na Morzu Egejskim w sytuacji, gdy kraj zmaga się rekordową falą upałów. Ponad 170 strażaków, około 50 ciężarówek, sześć helikopterów i samolotów gaśniczych zostało rozmieszczonych w pobliżu starożytnego stanowiska archeologicznego, miejsca narodzin igrzysk olimpijskich - podaje AFP.

 

 

Podobna liczba strażaków walczyła również o opanowanie pożaru na wyspie Eubea, ok. 200 km na wschód od Aten. Na wyspie zniszczonych zostało co najmniej 150 domów, a ogień otoczył klasztor i kilkanaście wiosek. Dwie kolejne wioski zostały ewakuowane w czwartek rano - podała agencja ANA.

Pomoc i solidarność z Turcją

Sąsiednia Turcja również ucierpiała z powodu największych pożarów od co najmniej dekady; żywioł spowodował śmierć ośmiu osób i zmusił do ewakuacji setki osób na popularnym wśród turystów południu kraju. Eksperci ostrzegają, że globalne ocieplenie zwiększa zarówno częstotliwość, jak i intensywność takich pożarów.

 

"Podczas naszej rozmowy z Mevlüt Çavuşoğlu, Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Turcji, zapewniałem o naszej solidarności w obliczu pożarów i zaoferowałem pomoc w imieniu Prezydenta i Rządu RP. Szczegóły pomocy do uzgodnienia. Nasza rozmowa potwierdza  przyjacielski związek z Turcją" - napisał Zbigniew Rau na Twitterze.

 

Tureccy strażacy wraz ze wsparciem z Chorwacji, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Iranu od ośmiu dni walczą z pożarami lasów na południowym wybrzeżu Turcji. Pomoc zadeklarowała także Grecja, z którą Turcja ma napięte stosunki dyplomatyczne.

 

Dotychczas z powodu pożarów odnotowano osiem ofiar śmiertelnych, a ranne zostały setki osób.

 

ZOBACZ: Turcja. W pożarach zginęły 4 osoby. Ambasada RP apeluje o zachowanie czujności

 

Przyczyny pożarów nie są dokładnie znane. Ponieważ ogień pojawił się jednocześnie w kilku miejscach, władze tureckie uznały, że nie można wykluczyć, iż został zaprószony celowo. Winą za poprzednie pożary tureckie władze często obarczały kurdyjskich bojowników.

 

Fala upałów w południowej Europie, którą nasiliły przypływy gorącego powietrza znad Afryki Północnej, doprowadziła do pożarów na wyspach Morza Śródziemnego, w tym na włoskiej Sycylii i w zachodniej Grecji.

aml/pdb / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie