Czwarta fala w Japonii. Zakażeń więcej niż w poprzednich falach

Świat
Czwarta fala w Japonii. Zakażeń więcej niż w poprzednich falach
Reuters
Najnowszy wzrost infekcji wywołuje poważne obawy o przeciążenie służby zdrowia, a rząd ogłosił, że do szpitali będą kierowane tylko osoby z ciężkimi objawami

Koronawirus szerzy się w Japonii "o rząd wielkości" szybciej niż w czasie poprzednich fal pandemii – ostrzegł w czwartek minister odpowiedzialny za walkę z Covid-19 Yasutoshi Nishimura. Japonia mierzy się z czwartą falą, do której przyczynił się wariant Delta.

Czwarta fala w Japonii jest już większa niż poprzednie. W Tokio, gdzie trwają Igrzyska Olimpijskie, zgłoszono 4166 nowych infekcji, najwięcej od początku kryzysu. Rekordowe bilanse notowane są też w innych prefekturach. 

 

- Liczba nowych infekcji wzrosła w całym kraju do niespotykanego wcześniej poziomu. Tempo tego wzrostu jest o rząd wielkości wyższe – powiedział Nishimura na posiedzeniu panelu ekspertów doradzających rządowi.

Ogniska zakażeń w sklepach, salonach fryzjerskich 

Minister podkreślił, że wirus szerzy się w miejscach uznawanych dotąd za stosunkowo bezpieczne. - Widzimy skupiska (Covid-19) tam, gdzie wcześniej rzadko się pojawiały, w sklepach, salonach fryzjerskich i ośrodkach szkoleniowych – powiedział.

 

Nishimura wyraził zaniepokojenie, że wirus rozprzestrzeni się z dużych miast na obszary wiejskie w czasie zbliżającego się Festiwalu Bon. Zaznaczył, że liczba rezerwacji biletów lotniczych i kolejowych w okresie tego święta jest w tym roku o 20-30 proc. wyższa niż w ubiegłym roku.

 

ZOBACZ: Japonia. Kolejny rekord COVID-19 w Tokio – po raz pierwszy ponad 3 tys. infekcji

 

Najnowszy wzrost infekcji wywołuje poważne obawy o przeciążenie służby zdrowia, a rząd ogłosił, że do szpitali będą kierowane tylko osoby z ciężkimi objawami. Wywołało to ostrą krytykę ze strony opozycji, a nawet posłów mniejszej partii koalicyjnej Komeito, którzy domagali się wycofania tych zmian.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie