Szczepienia w niedzielę przy parafiach. Akcja w całej Polsce

Polska
Szczepienia w niedzielę przy parafiach. Akcja w całej Polsce
Polsat News
Akcja szczepień przy parafiach

W niedzielę przy parafiach w województwach, m.in. mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim czy opolskim można będzie zaszczepić się jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson przeciw COVID-19. Nie jest konieczny wcześniejszy zapis, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

W niedzielę przy wielu parafiach w kraju wszyscy chętni będą mogli się zaszczepić. 

Wielkopolskie

"Apeluję do Państwa o przekonanie do szczepień w szczególności osoby starsze oraz te, które ciągle się wahają z podjęciem tej ważnej decyzji" - zaapelował do mieszkańców wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

 

"Proszę Wielkopolan, od wieków wykazujących się rozsądkiem, mądrością i odpowiedzialnością, by w tym trudnym czasie dali dobry przykład. Wszystkim zależy nam na jak najszybszym powrocie do normalności. Przede wszystkim do spotkań z rodzina?, bez strachu o zdrowie najbliższych" - dodał.

 

Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wskazała, że w niedzielę na terenie wybranych parafii archidiecezji włocławskiej i kaliskiej dostępne będą punkty szczepień, w którym będzie można się zaszczepić jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

 

ZOBACZ: Bielsko-Biała. Apel do personelu szpitala o zaszczepienie się. Możliwe konsekwencje finansowe

 

Punkty przy parafiach będą się działać w godzinach od 9. do 18. Zaszczepienie się będzie możliwe bez wcześniejszego zapisu, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.

 

- Po otrzymaniu szczepionki każdy zaszczepiony otrzyma Unijny Certyfikat COVID, który ułatwia poruszanie się między krajami Unii Europejskiej, a także do Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu – podkreśliła Czuchra.

 

Niedzielna akcja szczepień odbędzie się w powiecie leszczyńskim; w Parafii pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Święciechowie, oraz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Rydzynie.

 

Z akcji będą mogli skorzystać także mieszkańcy powiatu tureckiego. Akcja odbędzie się przy Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Fatimskiej w Turku Obrzębinie, oraz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej).

 

Z kolei w powiecie kolskim akcja szczepień będzie prowadzona przy Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie, oraz Parafii św. Michała Archanioła w Umieniu.

 

W powiecie kaliskim zaszczepić się można będzie w Parafii pw. Świętego Krzyża w Brzezinach, Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach, oraz Parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Koźminku.

Kujawsko-pomorskie

W siedmiu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego w niedzielę zorganizowane zostaną punkty szczepień przeciw COVID-19 w pobliżu kościołów tak, aby mieszkańcy mogli zaszczepić się po mszach świętych - poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

 

- Mieszkańcy naszego regionu będą mogli zaszczepić się po mszach świętych w mobilnych punktach rozsianych na terenie całego województwa. Punkty będą usytuowane w okolicach kościołów tak, aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli skorzystać ze szczepień bez rejestracji. Dostępna będzie jednodawkowy preparat Johnson & Johnson - powiedział rzecznik.

 

Punkty szczepień będą funkcjonować w siedmiu wsiach i miastach: Gąsawie (pow. żniński) - przy kościele św. Mikołaja, godz. 8-11; Izbicy Kujawskiej (pow. włocławski) - boisko Szkoły Podstawowej nr 2, godz. 9.30-16; Kłóbce (pow. włocławski) - Ośrodek Zdrowia, godz. 8-11; Łabiszynie (pow. żniński) - Przychodnia Agamed, godz. 9-13; Pakości (pow. inowrocławskim) - Dom Pielgrzyma parafii św. Bonawentury; Starogrodzie (pow. chełmiński) - Gościniec, godz. 9-12; Szczepanowie (pow. mogileński) - dawna sala katechetyczna parafii św. Bartłomieja.

 

Akcja jest organizowana pod auspicjami Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Opolskie

W niedzielę 1 sierpnia br. przy 10 parafiach diecezji opolskiej zostaną uruchomione mobilne punkty szczepień, gdzie będzie można przyjąć jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson.

 

Punkty szczepień przy parafiach będą pracowały od godziny siódmej do godziny czternastej w wybranych parafiach w Opolu, Prudniku, Nysy, Kluczborka, Olesna, Kietrza, Strzelec Opolskich, Krapkowic i Kędzierzyna-Koźla. 

Pomorskie

W najbliższą niedzielę przy wybranych parafiach na Pomorzu otwarte będą mobilne punkty szczepień przeciw COVID-19. Można otrzymać w nich zastrzyk bez wcześniejszych zapisów – poinformował w piątek Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

 

"Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, we współpracy z gminami, przygotował akcję szczepień przeciw COVID-19. Odbędzie się ona w niedzielę 1 sierpnia w tych gminach, gdzie odsetek osób zaszczepionych jest niski" – podał urząd wojewódzki.

 

Plenerowe punkty będą zlokalizowane m.in. w pobliżu kościołów, głównie w salkach katechetycznych. Zostaną one uruchomione z myślą o wiernych, którzy przyjdą na niedzielne msze święte, a nie są jeszcze zaszczepieni.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje

 

Z komunikatu zamieszczonego na stronie urzędu wynika, że punkty będą działały m.in. w salce katechetycznej przy parafii św. Elżbiety w Pinczynie (godz. 8.00-17.30), w oratorium św. Jana Bosko przy parafii św. Piotra i Pawła w Główczycach (godz. 9.00-14.00), w domu katechetycznym przy parafii Świętej Trójcy w Sulęczynie (godz. 9.00-18.00), domu katechetycznym przy parafii Wszystkich Świętych w Skórczu (godz. 9.00-18.00), na placu przy kościele św. Wojciecha w Tuchomiu (godz. 9.00-13.00), na parkingu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Rozalii z Palermo w Wierzchucinie (godz. 9.00-14.00) i w parafii św. Jerzego w Tychnowach (8.30-15.00).

 

W świetlicy wiejskiej w Rajkowach, dzięki uprzejmości władz Gdyni, chętnych zaszczepi zespół tzw. szczepibusa. Zastrzyki będą tam podawane w godz. 9.00-18.00.

 

W niedzielę szczepienia będą również prowadzone w Kaszubskim Centrum Medycznym w Sierakowicach (godz. 10.00-18.00), Gminnym Domu Kultury w Linii (godz. 10.00-13.30), Szkole Podstawowej w Strzepczu (godz. 14.15-18.00), w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie (godz. 8.00-16.00) i w Urzędzie Miejskim w Brusach.

 

W każdym z wymienionych punktów będzie można przyjąć preparat bez wcześniejszej rejestracji.

Warmińsko-mazurskie

W niedzielę w 10 parafiach na terenie woj. warmińsko-mazurskiego otwarte będą mobilne punkty szczepień - podały służby prasowe wojewody. Będzie można zaszczepić się tam bez wcześniejszej rejestracji jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson.

 

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek przekazał, że punkty szczepień będą zlokalizowane w pobliżu kościołów, głównie w salkach parafialnych. Zostaną one uruchomione z myślą o wiernych, którzy przyjdą na niedzielne msze święte, a nie są jeszcze zaszczepieni. Proboszczowie byli proszeni, żeby wcześniej informowali o tej akcji swoich parafian.

 

- To jest akcja pilotażowa w całym kraju. Na razie w porozumieniu z poszczególnymi kuriami poprosiliśmy 10 parafii zlokalizowanych w różnych częściach województwa. To, czy akcja będzie powtarzana, zależy od zainteresowania. My jesteśmy gotowi, żeby takie akcje robić - powiedział.

 

Rzecznik poinformował, że mobilnych punktach szczepić będą podmioty medyczne, a zabezpieczą je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W regionie takie punkty szczepień zlokalizowane będą w najbliższą niedzielę w wybranych 10 parafiach należących do archidiecezji warmińskiej, diecezji ełckiej, elbląskiej i toruńskiej.

 

Na liście są dwie parafie w Olsztynie: Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza 10, godz. 9-16) i św. Józefa (ul. Jagiellońska 41, godz. 9-14), a także Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie (ul. Kościelna 4, godz. 10-17). W Ełku mobilny punkt szczepień będzie zlokalizowany na terenie parafii św. Rafała Kalinowskiego (ul. Jana Pawła II 6, godz. 7-18), a w Elblągu w parafii św. Wojciecha (ul. Wiejska 4, godz. 8-15).

 

Zaszczepić można będzie się również w parafiach: św. Józefa w Pasłęku (pl. Św. Wojciecha 11, godz. 8-14), Trójcy Przenajświętszej w Morągu (ul. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 8-14), św. Brata Alberta w Iławie (ul. Brata Alberta 2a, godz. 10-14.30), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubawie (ul. Kościelna 5, godz. 9.30 -13.30) i św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim (ul. Kościelna 10, godz. 10- 14).

Mazowieckie

Akcja szczepień w dziesięciu parafiach na terenie Mazowsza została zorganizowana przez Wojewodę Mazowieckiego. Jak poinformowano, szczepienia będą się odbywały w godzinach od 8 do 15. W każdym z punktów będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.

 

ZOBACZ: Warszawa. Masowe szczepienia w strefie kibica na Stadionie Narodowym

 

"Szczepienie jest jedyną formą walki z wirusem, jedyną szansą, że wirus wyginie i nie będzie już nikogo zabijał. Nie wiemy w jakiej formie przyjdzie czwarta fala. Czy będzie wymagała bardziej ścisłej izolacji, zamknięcia znowu ludzi w domach, zamknięcia szkół i gospodarki. Ile istnień zabierze. Dlatego ważne jest, aby zaszczepiło się jak najwięcej mieszkańców naszej parafii, naszej gminy, naszego województwa, kraju, wreszcie świata – seniorzy, osoby dorosłe i młodzież" - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zwrócił się także, by zachęcać swoich bliskich i znajomych do poddania się szczepieniu.

 

Punkty szczepień będą działały w niedzielę przy dziesięciu parafiach: w Zbuczynie, Wiśniewie, Łopacinie, Klukowie, Staroźrebach, Gozdowie, Łęgu Starościńskim, Lipnikach, Jastrzębiu i w Głowaczowie.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie