Pracodawca sprawdzi status szczepienia? Projekt ma zostać złożony na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Polska
Pracodawca sprawdzi status szczepienia? Projekt ma zostać złożony na kolejnym posiedzeniu Sejmu
Polsat News
Dworczyk podkreślił, że analizy poszczególnych propozycji dotyczą również ich zgodności z konstytucją.

Możemy liczyć się z tym, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii Covid-19, które byłyby wprowadzane w trakcie ewentualnej IV fali będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony, bądź ma negatywny wynik testu - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM został w czwartek zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o doniesienia dotyczące kwestii weryfikacji szczepień przez pracodawców.

 

ZOBACZ: Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla medyków; rozważamy je także dla nauczycieli

 

Poselski projekt w tej sprawie - jak donosi "Wprost" - ma zostać złożony na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Postulat pracodawców

Dworczyk zwracał uwagę, że tego rodzaju postulaty zgłaszali pracodawcy podczas konsultacji dotyczących walki z Covid-19 i budowy Narodowego Programu Szczepień.

 

ZOBACZ: Marcin Wiącek: jestem sceptyczny wobec obowiązkowych szczepień

 

- Różnego rodzaju analizy są prowadzone w związku z tym, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów UE, widzimy spowolnienie tempa rejestracji na szczepienia, a w konsekwencji analizujemy możliwości wzmocnienia różnego rodzaju zachęt - dodał.

 

Zastrzegł jednak, że weryfikacja szczepień przez pracodawców to jedynie jedno z analizowanych rozwiązań.

"Polska ma swoją specyfikę"

Dworczyk podkreślił, że analizy poszczególnych propozycji dotyczą również ich zgodności z konstytucją.

 

- Możemy się liczyć z tym, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii, które byłyby wprowadzane w trakcie IV fali (...) będą uwzględniały fakt tego, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony bądź ma negatywny wynik testu na Covid-19 - powiedział szef KPRM.

 

Pytany o możliwe wprowadzenie w Polsce rozwiązań na wzór francuskich, Dworczyk oświadczył, że nie można wykluczać żadnych rozwiązań. - Bardzo uważnie śledzimy, co się dzieje w innych krajach. Natomiast musimy pamiętać, że Polska ma swoją specyfikę i proponowane rozwiązania muszą być dostosowane do sytuacji w Polsce. Nie robiłbym prostych kalek - podkreślił.

Długofalowa akcja edukacyjna

Poinformował, że rząd przygotowuje się do długofalowej akcji edukacyjnej. - Polska jest krajem, w którym dorośli nie są przyzwyczajeni do szczepień - widać to po wynikach szczepień na grypę (...) - dlatego musimy pracować nad zmianą pewnych postaw społecznych - powiedział Dworczyk.

 

Zapowiedział, że informacje na ten temat ma przedstawić w najbliższych dniach Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Pełnomocnik rządu ds. szczepień został też zapytany, czy w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla lekarzy. Przyznał, że w Radzie Medycznej przy premierze takie głosy są powszechne. - Niemniej, nie mamy tego rodzaju decyzji żadnych podjętych - zaznaczył Dworczyk, wskazując, że takie rozwiązania są zastosowane w tylko w kilku krajach UE.

"Nie ma żadnych decyzji"

Dopytywany o inne grupy zawodowe - np. nauczycieli, czy policjantów - Dworczyk odpowiedział, że WHO nie rekomendowała, aby szczepienia przeciwko Covid-19 były obowiązkowe.

 

- Natomiast nie można wykluczać żadnych wariantów, np. związanych z tym, że część grup zawodowych może być zobowiązana do szczepień. Ale w tym momencie nie ma żadnych takich decyzji - dodał.

 

Według danych resortu zdrowia ze środy w Polsce od końca grudnia ub.r., gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie