Tajlandia. Przeciążone szpitale, przepełnione kostnice. Ciała ofiar COVID-19 w kontenerach

Świat
Tajlandia. Przeciążone szpitale, przepełnione kostnice. Ciała ofiar COVID-19 w kontenerach
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
W Tajlandii wykryto prawie 19 tys. nowych zakażeń

Ze względu na przeciążenie szpitali i przepełnienie kostnic w Tajlandii z powodu pandemii ciała ofiar COVID-19 zaczęto przechowywać w kontenerach-chłodniach - poinformował w sobotę dyrektor położonego pod Bangkokiem szpitala Uniwersytetu Thammasat, Pharuhat Tor-udom.

W sobotę tajlandzkie władze poinformowały, że w ciągu minionej doby wykryto prawie 19 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a 178 osób zmarło w związku z Covid-19.

 

Tor-udom powiedział agencji Reutera, że blisko 20 proc. zmarłych, których przyczyna śmierci nie została wcześniej zidentyfikowana, umiera - jak się później okazuje - na COVID-19. Dodał, że koszt sprowadzenia do szpitala jednego kontenera-chłodni wynosi równowartość 7,6 tys. dol.

"Nieudolne postępowanie", rozprzestrzeniona delta

Tajlandia musi wykorzystywać takie kontenery na ciała po raz pierwszy od katastrofalnego tsunami w 2004 roku - pisze Reuters. W środę z powodu przeciążenia szpitali magazyn na lotnisku w Bangkoku zamieniono w szpital dla chorych na COVID-19, u których choroba ta przebiega stosunkowo łagodnie.

 

ZOBACZ: Hiszpania wstrzymała testy kliniczne szczepionki przeciw Covid-19

 

Kampania szczepień przeciw Covid-19 jest realizowana wolno w Tajlandii w porównaniu z innymi południowoazjatyckimi krajami. Władze kraju, krytykowane za nieudolne postępowanie w walce z pandemią, zamierzają zaszczepić 50 mln osób do końca roku, jednak do tej pory pełną odporność na koronawirusa uzyskało 5,6 proc. z 66 mln mieszkańców, a jedną dawkę otrzymało prawie 19 proc.

 

Do niedawna Tajlandia miała opinię państwa stosunkowo dobrze radzącego sobie z koronawirusem. W ostatnich miesiącach wzrasta jednak liczba infekcji, co tłumaczy się rozprzestrzenianiem wariantu delta

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie