Hiszpania wstrzymała testy kliniczne szczepionki przeciw Covid-19

Świat
Hiszpania wstrzymała testy kliniczne szczepionki przeciw Covid-19
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Madrycka rozgłośnia Cadena Ser ustaliła, że AEMPS nie wyraziła zgody na zaplanowane na sierpień badania szczepionki na ludziach.

Hiszpańska Agencja ds. Leków (AEMPS) nakazała wstrzymanie badań klinicznych prowadzonych w Madrycie nad szczepionką przeciw Covid-19. Służby medyczne podały, że decyzję podjęto po stwierdzeniu złego wpływu preparatu na stan jednej z poddanych testom małp.

Powołując się na źródła w prowadzącym testy Ośrodku Badań Biotechnologicznych (CSIC), portal 20 Minutos podał w sobotę, że u zwierzęcia wystąpiły rany w płucach. Sprecyzował, że pozostaje ono przy życiu.

 

ZOBACZ: Badanie: szczepionka Pfizera nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób powyżej 75 lat

 

Z kolei madrycka rozgłośnia Cadena Ser ustaliła, że AEMPS nie wyraziła zgody na zaplanowane na sierpień badania szczepionki na ludziach. Miały być one prowadzone w stołecznym szpitalu Paz. Rozgłośnia ustaliła, że CSIC zdążył zgromadzić kilkuset wolontariuszy chętnych do udziału w testach. Jak dodała, że w zakończonej wiosną fazie badań na szczurach skuteczność hiszpańskiego preparatu przeciw Covid-19 sięgnęła 100 proc.

 

Rząd ogłaszał wcześniej, że planuje wprowadzenie na rynek kilku preparatów przeciw Covid-19. Pierwsze z nich, jak pierwotnie planowano, miałyby się pojawić w sprzedaży w 2022 r.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie