Prezydent Andrzej Duda: jestem przeciwnikiem zmuszania ludzi do szczepień

Polska
Prezydent Andrzej Duda: jestem przeciwnikiem zmuszania ludzi do szczepień
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Gość Wydarzeń"

- Jestem bardzo wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości szczepień, wielokrotnie to deklarowałem. Sam się zaszczepiłem, bo uważałem, że taka była konieczność związana także z wykonywaną przeze mnie funkcją czy mi się to podoba czy nie - mówił prezydent w programie "Gość Wydarzeń"

- Jestem przeciwnikiem, żeby zmuszać ludzi do szczepień - to kwestia wolnej woli człowieka - przyznał prezydent. - Jestem za tym, żeby mobilizować, namawiać, organizować akcje promocyjne, żeby ułatwiać dostęp, tłumaczyć - wyjaśniał. 

 

- Jestem za tym, żeby mobilizować, namawiać, organizować akcje promocyjne, żeby ułatwiać dostęp, tłumaczyć - dodał. 

 

- Liczę, że nabędziemy odporność społeczną i kiedy przyjdzie kolejne fala, to liczba zachorowań będzie niska - dodał. Duda podkreślił, że żaden z ekspertów i lekarzy z którymi rozmawiał nie twierdził, że jesienna fala zachorowań na Covid-19 będzie tak silna jak wiosenna. 

 

Wideo: prezydent mówił o kwestii szczepień

"Ludzie mają swoją własną mądrość"

- Ja wierzę, że ludzie mają swoją własną mądrość i sami ustalają, co powinni ze sobą zrobić. Jestem sceptyczny wobec jakichkolwiek metod przymuszania. Jestem za taką miękką perswazją, a nie przymusem - podkreślił, zaznaczając, że "przymus budził zawsze u Polaków głęboki sprzeciw". 

 

Zdaniem Andrzeja Duda, rozwiązanie francuskie dot. szczepień, czyli ograniczenia dla niezaszczepionych obywateli, jest "rozwiązaniem budzącym kontrowersje". 

 

Pytany przez Marcina Fijołka, czy zaapelowałby do niezaszczepionych widzów o szczepienie, prezydent powiedział: "bardzo apeluję, żeby jeszcze raz to rozważyli". - Przekonaliśmy się, że koronawirus jest niebezpieczny. Były przypadki absolutnie tragiczne - podkreśliła głowa państwa.

 

- Apeluję jeszcze raz, by rozważyć poddanie się szczepieniu, bo z całą pewnością poddanie się szczepieniu zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem choroby - podkreślił Andrzej Duda. 

 

Poprzednie odcinki programu są dostępne tutaj.

jo/msl/ / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie