Dodatkowe 83 miliardy złotych dla służby zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Polska
Dodatkowe 83 miliardy złotych dla służby zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy
pixabay/zdj. ilustracyjne
W 2027 roku nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 miliardów złotych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł – podkreślił resort.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Dzięki niej do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł." – przekazało za pośrednictwem Twittera Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort zaznaczył, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł. Projekt trafi teraz do Sejmu.

 

 

Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest jednym z elementów rządowego programu Polski Ład.

Cel nowelizacji

Celem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

 

Jak zaznaczono zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu – zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

 

Wcześniej minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakładał wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Rozszerzenie uprawnień MZ

Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie uprawnienia ministra zdrowia, związanego z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok.

 

Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu.

 

Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest jednym z elementów rządowego programu Polski Ład. Rada Ministrów na piątkowym posiedzeniu ma zająć się także kolejnym rozwiązaniem przewidzianym w tym dokumencie. Zakłada on powstanie kilkudziesięciu "Małych Centrów Nauki Kopernik" w średnich i małych polskich miastach. Mają one ułatwić dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach

rsr/msl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie