Dubaj walczy z upałem za pomocą dronów. Wywołują deszcz

Świat
Dubaj walczy z upałem za pomocą dronów. Wywołują deszcz
pexels.com
Drony wywołują deszcz w Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie zmagają się z ekstremalnymi temperaturami, które dochodzą do 51 stopni Celsjusza. Aby zmniejszyć upały, naukowcy zaczęli wykorzystywać drony strzelające wiązką laserową, co w efekcie ma wywołać sztuczne opady. Opublikowano pierwsze nagrania, które potwierdzają, że taka technologia przyniosła zamierzone skutki.

Narodowe Centrum Meteorologii w Dubaju znalazło nowy sposób na wywołanie deszczu. Naukowcy zaczęli wykorzystywać drony strzelające wiązką laserową do generowania sztucznych opadów.

 

W zeszłym tygodniu krajowa służba meteorologiczna opublikowała dwa filmy przedstawiające dowody na silne ulewy na ulicach Dubaju.

 

Wyjaśniono, że drony wystrzeliwują wiązki laserowe w chmury, ładując je energią elektryczną. Wyemitowany ładunek powodu wytwarzanie większych kropelek wody, które następnie "zlepiają się" i powodują opady.

 

 

W marcu tego roku BBC poinformowało, że Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą przetestować technologię dronów, opracowaną we współpracy z University of Reading w Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Oto przyszłość ratownictwa. W Dubaju drony udzielą pomocy w zaledwie minutę

 

Sztucznie generowany deszcz ma kluczowe znaczenie, ponieważ średnie roczne opady w Dubaju wahają się od 68 mm do 150 mm. Utrudnia to funkcjonowanie sektora rolnictwa i zmusza władze do importu ponad 80 proc. żywności.

 

Tak małe opady deszczu umożliwiają ekstremalne kształtowanie się temperatur. Na przykład 6 czerwca w Dubaju termometry wskazały 51 stopni Celsjusza. 

Zasiewanie chmur

Technologia wytwarzania deszczu w Dubaju nie jest całkowicie podobna do tzw. zasiewania chmur, stosowanej w Stanach Zjednoczonych od 1923 roku. Służy ona do zwalczania długotrwałych okresów suszy. Zasiewanie chmur wymaga rozpylenia rozdrobnionego jodku srebra, substancji chemicznej używanej w fotografii, aby pomóc w tworzeniu skupisk wody w powietrzu.

 

ZOBACZ: Ziemia zatrzymuje ciepło w alarmującej ilości. Klimatolodzy są przerażeni

 

Jak podał Forbes, Zjednoczone Emiraty Arabskie zainwestowały w ciągu ostatnich kilku lat w dziewięć projektów dot. sztucznego wywoływania deszczu, które łącznie kosztowały około 15 milionów dolarów. Większość z tych projektów obejmowała tradycyjne techniki zasiewania w chmurze.

 

Krytycy technologii dronów obawiają się, że może ona przypadkowo spowodować masowe powodzie. Martwią się też prywatyzacją takiej technologii - donosi Forbes.

Rekordowe temperatury i kryzys klimatyczny

W USA badano innowacyjne rozwiązania ekstremalnych skutków kryzysu klimatycznego. Miliarder Bill Gates wspiera rozwój technologii przyciemniania światła słonecznego, która może pomóc w osiągnięciu efektu globalnego ochłodzenia. Projekt opiera się na odbijaniu promieni słonecznych z atmosfery planety.

 

ZOBACZ: Kryzys klimatyczny może narazić 8 miliardów ludzi na ryzyko malarii i dengi. Nowe badania

 

W tym roku w Stanach Zjednoczonych wystąpiło ponad 80 pożarów, które spowodowały wiele zniszczeń. 13 lipca w Dolinie Śmierci w Kalifornii odnotowano najwyższą temperaturę 53,3 stopni Celsjusza, co stanowi rekord temperatury na Ziemi od 2017 roku.

kmd/ml / Insider
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie