Niezwykłe wydarzenie w Dubaju. Na niebie pojawiły się dwa księżyce... Marsa

Świat
Niezwykłe wydarzenie w Dubaju. Na niebie pojawiły się dwa księżyce... Marsa
PAP/EPA/MBRSC/UAE Space Agency HANDOUT
Arabska sonda weszła na orbitę Marsa w początku lutego

Dwa księżyce Marsa Fobos i Deimos pojawiały się na nocnym niebie nad Dubajem. Widok tych obiektów nad metropolią wprawił jej mieszkańców w osłupienie. To realistyczna projekcja holograficzna przygotowana z okazji wysłania na Marsa pierwszej sondy przez ZEA.

Projekcja była doskonale widoczna nawet z dużych odległości w wielu miejscach arabskiej metropolii. Niecodzienny widok zaniepokoił mieszkańców Dubaju. 

 

Zamontowane na 100-metrowych dźwigach projektory generowały obraz 3D, którego średnica miała 40 metrów i wyglądała realistycznie. Wydarzenie zorganizował rząd Zjednoczonych Emirat Arabskich, by uczcić wejście na orbitę Czerwonej Planety sondy Al-Amal. 

 

"Jedno z największych wyzwań tego kraju"

 

- Misja na Marsa to jedno z największych wyzwań w historii tego kraju i jedna z najodważniejszych inicjatyw ZEA: podbij kosmos. Aby więc uświadomić sobie ten ważny fakt, nie ma nic lepszego niż przeniesienie dwóch księżyców Marsa na Ziemię - powiedział Khaled AlShehhi, dyrektor wykonawczy w rządowym biurze medialnym ZEA.

 

Na wielu filmach opublikowanych w sieci, widać, że mieszkańcy obserwują projekcję z niepokojem, ale i z entuzjazmem. 

 

 

Pierwsze zdjęcia

 

Arabska sonda weszła na orbitę Marsa w początku lutego. ZEA opublikowała pierwsze wysłane przez Al-Amal zdjęcia powierzchni planety. 

 

 

Sonda sfotografowała największy wulkan Układu Słonecznego, Olympus Mons. Zdjęcia uwieczniają też trzy wulkany tarczowe Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons rozlokowane na powierzchni Marsa. Sonda ma przesyłać kolejne obrazy. 

 

ZOBACZ: Oto pierwszy film z Marsa wykonany przez chińską sondę kosmiczną Tianwen-1 [FILM]

 

Zadaniem Al-Amal, pierwszej bezzałogowej misji kosmicznej ZEA, jest badanie planety z jej orbity. Sonda nie wyląduje na powierzchni. Krążąc wokół Marsa będzie zbierać informacje o jego atmosferze. 

 

Misja kosztowała około 200 milionów dolarów. Al-Amal została wysłana w kosmos w lipcu 2020 roku z centrum kosmicznego w Japonii.

laf/ml/ GeekWeek.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie