Żandarmeria Wojskowa zatrzymała żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie

Polska
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie
pixabay
6. Batalion Dowodzenia w Krakowie jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych w Siłach Zbrojnych RP - poinformował rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Zatrzymani mieli wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Jak podał w informacji ppłk Karpienko, w dniach 28-29 lipca 2021 roku żandarmi, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Wydziału do spraw Wojskowych, zatrzymali 10 żołnierzy podejrzanych o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję wojskową do Kosowa oraz na kursy podoficerskie.

 

ZOBACZ: Rosja. Policjant walczył z korupcją. W domu miał złote toalety za... łapówki

 

Chodzi o czyn z art. 229 paragraf 1 Kodeksu karnego, za który grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. - Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych. Sprawa jest rozwojowa - podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

 

 

Dodał jednocześnie, że zgodnie z art. 229 paragraf 6 Kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

Kursy podoficerskie

Zatrzymani żołnierze mieli wręczać dowódcy ppłk. Marcinowi M. po kilka tysięcy złotych, a ten miał im pomóc w uzyskaniu skierowania na podoficerskie kursy lub misje do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

ZOBACZ: Wołomin. 13 urzędników Starostwa Powiatowego oskarżonych o korupcję

 

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano trzech żołnierzy, w tym dowódcę 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcina M. W kwietniu usłyszał on zarzuty przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach po 10 tys. zł i 6 tys. zł w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce.

 

Zarzucono mu też, że od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych. M. jest w areszcie.

Płatna protekcja i marihuana

Wraz z M. w marcu zatrzymany został podwładny plut. Jacek T., któremu prokuratura postawiła dwa zarzuty: płatnej protekcji – chodziło o powołanie do służby zawodowej w 6. Batalionie Dowodzenia oraz posiadanie marihuany.

 

Tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie zastosował 23 lipca także wobec innego żołnierza z 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowi.

 

Jest podejrzany o przestępstwa korupcyjne, zlecenie wzięcia udziału w pobiciu ustalonego żołnierza, utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz oszustwo związane z wydatkowaniem środków publicznych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonych na nagrody dla żołnierzy.

Elitarna jednostka

6. Batalion Dowodzenia w Krakowie jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

 

Przeznaczony jest m.in. do zabezpieczenia funkcjonowania systemu dowodzenia brygady jako odwodu aeromobilnego zgrupowania operacyjnego w ramach połączonej operacji obronnej.

 

Utrzymuje w gotowości siły i środki do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie