Wołomin. 13 urzędników Starostwa Powiatowego oskarżonych o korupcję

Polska
Wołomin. 13 urzędników Starostwa Powiatowego oskarżonych o korupcję
Google Street View

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga oskarżyła 13 osób w związku z korupcją, do jakiej w latach 2017-2020 dochodzić miało w Starostwie Powiatowym w Wołominie i tamtejszym inspektoracie nadzoru budowlanego. Urzędnicy przyjmowali łapówki w zamian za załatwienie spraw, które należały do ich obowiązków. 9 osób chce dobrowolnie poddać się karze bez rozprawy.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie prok. Katarzyna Skrzeczkowska poinformowała w środę, że do Sądu Rejonowego w Wołominie został skierowany akt oskarżenia w sprawie dotyczącej urzędniczej korupcji.

 

"Aktem oskarżenia objęto 13 osób, w tym czterech urzędników z Wydziału Budownictwa Starostwa i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wołominie, którym zarzucono popełnienie łącznie 33 czynów, w tym łapownictwa czynnego oraz biernego, powoływania się na wpływy w urzędzie i przyjmowanie pieniędzy w zamian za załatwienie spraw urzędowych" - podała prokuratura.

 

ZOBACZ: Policjant próbował zjeść 500 dolarów łapówki. Chciał zniszczyć dowody

 

W toku śledztwa ustalono, że urzędnicy przyjmowali korzyści majątkowe w związku ze sprawowaną przez siebie funkcją m.in. za "bezproblemowe załatwienie spraw" leżących w ich kompetencjach, przyspieszenie załatwienia takich spraw jak wydanie pozwolenia na budowę czy zgody na użytkowanie budynków.

Nawet 60 tys. łapówki 

- Z uwagi na duże opóźnienia w załatwianiu spraw w wołomińskim PINB oraz szczególną skrupulatność urzędników tego urzędu, wręczenie korzyści majątkowej znacząco ułatwiało i przyspieszało załatwienie takiej sprawy. W proceder korupcyjny oprócz urzędników starostwa były zaangażowane osoby prywatne oraz firmy prowadzące działalność deweloperską mające inwestycje budowlane zlokalizowane na terenie powiatu wołomińskiego. Proceder ten trwał od stycznia 2017r. do lutego 2020 r. Kwota korzyści majątkowych jaką przyjął jeden z urzędników wynosi ponad 60 tys. zł - podała prok. Skrzeczkowska.

 

ZOBACZ: Prokurator oskarżony o przyjęcie miliona złotych łapówki

 

Dziewięciu podejrzanych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów. Złożyli oni wnioski o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie uzgodnionych z prokuratorem kar. Ostateczną decyzję w ich sprawie podejmie sąd. Za czyny korupcyjne wymienione w zarzutach grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem prokuratury prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie