Turcja. Potężna trąba wodna

Świat
Turcja. Potężna trąba wodna
Reuters/VITRIN HABER
Powstające nad wodą trąby zazwyczaj są słabe, wiatr osiąga prędkość nieprzekraczającą 100 km/h

Znacznych rozmiarów trąba wodna uformowała się nad Morzem Czarnym przy tureckim wybrzeżu w prowincji Synopa. W tym regionie było to do tej pory niezwykle rzadko obserwowane zjawisko, jednak trąby wodne coraz częściej występują w Europie, w tym też nad polskim wybrzeżem.

Trąba wodna nie spowodowała na szczęście zniszczeń w portowym mieście Synopa dotkniętym w ostatnich dniach powodziami. Zjawisko rozwinęło się jednak niebezpieczne blisko lądu. Trąba, jak widać na nagraniu, miała dość dużą średnicę. 

Trudna sytuacja pogodowa 

Zjawisko sfilmował jeden z lokalnych dziennikarzy. Przez region miasta Synopa przeszły w ostatnim czasie silne burze. 

 

ZOBACZ: Trąby wodne nad Bałtykiem [WIDEO]

 

WIDEO: Turcja. Potężna trąba wodna

 

 

Nawałnice i ulewy, które przeszły nad północą Turcji spowodowały powodzie i podtopienia. Zmusiły do ewakuacji ponad 200 osób, co najmniej 6 straciło życie, jednak służby wciąż nie dotarły do wszystkich poszkodowanych. 

Czym jest trąba wodna? 

Trąba wodna, inaczej morska, to rodzaj trąb powietrznych, które tworzą się nad zbiornikami wodnymi, nad morzami, oceanami lub dużymi jeziorami. W znacznej większości nie są powiązane z towarzyszącą komórką burzową, a stanowią tylko rodzaj wiru powietrznego. 

 

Powstające nad wodą trąby zazwyczaj są słabe, wiatr osiąga prędkość nieprzekraczającą 100 km/h. Po kontakcie z lądem rzadko przeradzają się w trąbę powietrzną, częściej ulegają szybkiemu rozproszeniu. 

 

Zjawisko to pojawia się także w Polsce. Ostatnio trąby wodne mogli obserwować plażowicze w Jastarni i Juracie w poniedziałek. Polscy Łowcy Burz informowali w mediach społecznościowych, że na polskim odcinku Morza Bałtyckiego wystąpiło co najmniej 8 takich zjawisk. "Niejednokrotnie można było zaobserwować po dwa takie zjawiska jednocześnie" - napisali.

 

 

Do powstawania takich trąb konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne, czyli wysokie temperatury powietrza i duża jego wilgotność. Nie muszą temu towarzyszyć chmury burzowe.  

laf / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie