Tornado w Czechach. Niszczycielska siła żywiołu [WIDEO]

Świat
Tornado w Czechach. Niszczycielska siła żywiołu [WIDEO]
Twitter/ Policie ČR
Tornado niszczyło budynki, wybijało szyby

Czechy zmagają się ze skutkami trąby powietrznej, która w czwartek przeszła nad Południowymi Morawami. Tamtejsza policja opublikowała wideo, na którym widać tornado, które sunęło ulicami miejscowości, niszcząc zabudowania i łamiąc drzewa. Wiatr unosił przedmioty, zrywał dachy i momentalnie wybił szyby w oknach.

W czwartek przez południowe Morawy w Czechach przeszły gwałtowne burze i tornado. Żywioł zniszczył pojazdy, połamał drzewa, pozrywał dachy budynków. Zginęło pięć osób. Ratownicy pomogli 150 rannym, choć mówi się, że poszkodowanych mogło być znacznie więcej. 90 osób trafiło do szpitala. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców zostało bez prądu.

 

 

Na miejsce skierowano ponad 100 jednostek straży pożarnej. Czeskie służby ratunkowe wsparły ekipy z Austrii i Słowacji, a gotowość pomocy zgłosił polski premier Mateusz Morawiecki. Wstępne szacunki mówią o stratach sięgających 60 mln euro.

 

ZOBACZ: Tornado zdemolowało południowe Czechy. Są ofiary

Premier Czech Andrej Babisz, który w czasie tragedii przebywał na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, poinformował, że zwrócił się do instytucji unijnych o pomoc z Funduszu Solidarności UE, który jest wykorzystywany podczas klęsk żywiołowych.

Tornado wybijało szyby

W mediach społecznościowych opublikowano wiele zdjęć i filmów pokazujących potęgę żywiołu.

 

 

Czeska policja upubliczniła jednak w piątek film, który pokazuje najpierw nadciągającą nawałnicę, a następnie sytuację we wnętrza trąby powietrznej. Na nagraniu widać, jak trąba powietrzna sunie ulicami wsi Lužice. Żywioł wybił natychmiast szyby, a wcześniej niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze.

 

"Autentyczny film z Lužic, Dostarczył go nam jeden z miejscowych. Dziękujemy, jesteś odważnym człowiekiem" - napisali mundurowi, publikując nagranie.

 

 

Czeski wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek poinformował, że w rejonie, przez który przeszło tornado, pracuje 550 strażaków. Dotychczasowa akcja ratunkowa przede wszystkim polegała na ratowaniu życia zagrożonych osób, teraz strażacy, żołnierze, policjanci i ochotnicy mają zająć się zabezpieczaniem majątku mieszkańców.

Solidarność dla poszkodowanych

Media informują o gestach solidarności i pomocy wobec osób poszkodowanych przez żywioł. Zbiórki pomocy finansowej i rzeczowej organizowane są w całym kraju. W piątek w południe na kilku takich kontach zebrano ponad 2 miliony euro. Zbiórkę ogłosił Kościół husycki, a zgodnie z apelem biskupa brneńskiego Vojtiecha Cirkle ofiary z niedzielnych mszy świętych zostaną przeznaczone na pomoc dla mieszkańców rejonów Brzecławia i Hodonina.

ac/hlk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie