Irak. Pięciu żołnierzy zginęło w katastrofie śmigłowca podczas misji bojowej

Świat
Irak. Pięciu żołnierzy zginęło w katastrofie śmigłowca podczas misji bojowej
Wikimedia/J-P Kärnä/zdjęcie ilustracyjne
Śmigłowiec fińskich sił powietrznych. Zdjęcie poglądowe

Pięciu żołnierzy irackiej armii zginęło w czwartek w katastrofie śmigłowca w okolicach miasta Amirli na północy kraju; maszyna wykonywała misję bojową - przekazało wojsko, nie informując o przyczynie katastrofy. Według źródeł agencji AFP śmigłowiec został zestrzelony.

W katastrofie zginęło wszystkich pięciu obecnych na pokładzie żołnierzy - poinformowała iracka armia w komunikacie.

 

Maszyna rozbiła się w okolicach położonego ok. 80 km na południe od Kirkuku miasta Amirli, w rejonie, w którym wojsko irackie regularnie przeprowadza akcje przeciwko bojownikom dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

 

ZOBACZ: USA. Kupili na aukcji zabytek sprzed 3 tys. lat. Okazał się ukradziony w czasie wojny w Iraku

 

We wtorek armia poinformowała we wtorek, że rozpoczęła operację, której celem jest "inspekcja i oczyszczenie obszarów na południe od prowincji Kirkuk".

 

 

Według źródeł AFP dwa śmigłowce monitorowały słupy linii wysokiego napięcia, które od niedawna stały się celem regularnych ataków, których sprawcy pozostają na razie nieustaleni. Później jedna z maszyn została zestrzelona.

 

 

W 2017 r. IS zostało oficjalnie pokonane w Iraku przez siły rządowe i wspierającą je międzynarodową koalicję kierowaną przez USA. Jednak w pustynnych i górskich regionach kraju wciąż działają komórki tej organizacji, które walczą z siłami rządowymi.

 

19 lipca IS przyznało się do przeprowadzenia samobójczego zamachu bombowego na targ w Bagdadzie, w którym zginęło 35 osób

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie