Superkomórki burzowe nad Polską. Gdzie można się ich spodziewać?

Polska
Superkomórki burzowe nad Polską. Gdzie można się ich spodziewać?
Urząd Gminy Osie
Droga po nawałnicy w gminie Osie (Kujawsko-Pomorskie)

Nad Polską przechodzą gwałtowne burze. Mieszkańcy dotkniętych nawałnicami regionów Polski pokazują ich skutki. "Obecnie najgroźniejszymi burzami w kraju są dwie superkomórki burzowe, które przechodzą w rejonie Prabut w woj. pomorskim oraz Pasłęka w woj. warmińsko-mazurskim" – informują Polscy Łowcy Burz. IMGW ostrzega, że kolejne groźne burze dadzą się we znaki w nocy - będą bardzo gwałtowne.

Nocą gwałtowne burze spodziewane są w centralnej i wschodniej części kraju; będą im towarzyszyć opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy, w niektórych miejscach porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

 

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burzom towarzyszyć będzie silny wiatr. Miejscami porywy będą osiągać nawet 100 km/h. Synoptycy prognozują też opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy. Możliwy także grad. 

 

Ok. godz. 21 IMGW poinformowało też o dalszych prognozach na burzową noc. "W ciągu najbliższych godzin aktywność burzowa nie będzie słabnąć. Występujące obecnie burze przemieszczają się z południowego zachodu na północny wschód, a cała strefa burz wykazuje powolny ruch z zachodu na wschód, zgodnie z kierunkiem przemieszczania się linii zbieżności. Obecnie burze obejmują trzy obszary. W pasie od Przasnysza na Mazowszu po Ruciane-Nidę na Mazurach rozciąga się liniowa struktura. Wielokomórkowa burza występuje na obszarze od Skierniewic po okolice Płońska. Kolejne burze wkraczają znad Czech nad Górny Śląsk" - napisał Instytut.

 

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że po południu i wieczorem burze są spodziewane w pasie od województwa opolskiego przez śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, aż po warmińsko-mazurskie i pomorskie. W tych miejscach burze będą najbardziej gwałtowne, ale wyładowań atmosferycznych można się spodziewać również w pozostałych częściach kraju.

 

Wideo: sprawdź aktualną prognozę pogody

Interwencje na Pomorzu

- Strażacy odnotowali 51 zdarzeń  w związku z burzami, które przeszły w środę w godzinach popołudniowych nad województwem pomorskim - poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku mł. bryg. Łukasz Płusa.

 

 

Najwięcej interwencji - 21 miało miejsce w powiecie kwidzyńskim, powiecie tczewskim - 10, sztumskim - 7 i starogardzkim - 5.

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu konarów drzew i wypompowywaniu wody z zalanych ulic, piwnic i garaży

Porywy wiatru mogą przekroczyć prędkość 100 km/h

Późnym popołudniem burze będą się stopniowo przemieszczać na wschód kraju. W nocy najbardziej zagrożony burzami będzie obszar województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i niewykluczone, że województwa podlaskiego. Na przeważającym obszarze burzom będą towarzyszyły opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 80-90 km/h. W południowej i centralnej części kraju porywy wiatru mogą przekroczyć prędkość 100 km/h.

 

ZOBACZ: Włochy. Ogromne pożary na Sardynii. Setki ewakuowanych

 

- Będą to bardzo gwałtowne burze, które mogą powodować łamanie gałęzi, drzew i zrywanie dachów - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Dodała, że noc ze środy na czwartek może być bardzo niespokojna ze względu na zderzenie gorącej zwrotnikowej masy powietrza z chłodniejszą masą powietrza napływającego z zachodu. Dodatkowo mogą pojawić się opady gradu, który miejscami może osiągnąć rozmiar do 4 cm.

Skutki przejścia nawałnic w Polsce - połamane drzewa, duży grad

Jak informują Polscy Łowcy Burz, dwie superkomórki znad Pomorza oraz Warmii i Mazur przemieszczają się w kierunku wschodnim. "Mogą generować bardzo silne porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 90 km/h, opady gradu do 2-3 cm średnicy oraz intensywne opady deszczu do 20-30 mm/30 min" - relacjonują Łowcy na Facebooku.

 

 

W okolicach Pasłęka zaobserwowano wał szkwałowy. Jest to szczególna forma chmury przypominająca poziomy klin lub taran. Wał szkwałowy występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej.

 

W Kwidzynie doszło do potężnego gradobicia. Strażacy wzywani są do usuwania powalonych drzew. Są utrudnienia w ruchu.

 

Kujawsko-pomorskie: Powalone i połamane drzewa

Gwałtowna burza przeszła też w regionie województwa kujawsko-pomorskiego. 

 

 

W okolicach Tlenia, wyniku bardzo silnego wiatru, w połączeniu z obfitymi opadami deszczu i dużego gradu, w lasach powalonych zostało wiele drzew - informują Łowcy Burz, zaznaczając, że miejscami są to "szkody powierzchniowe".

 

 

Mieszkańcy regionu informują także w mediach społecznościowych o uszkodzonych dachach i podtopieniach.

Burza na Podkarpaciu. Lokalne podtopienia

Pogoda dała się we znaki także mieszkańcom Podkarpacia. Burzy towarzyszyły tam nawalne opady deszczu.

Doszło do lokalnych podtopień.

 
kmd/msl/PAP, polsatnews.pl/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie