Müller o zmianach w ustawie medialnej: mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne

Polska
Müller o zmianach w ustawie medialnej: mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne
Rzecznik rządu Piotr Müller

Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie. Jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne - mówił w środę poseł PiS i rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

 

ZOBACZ: Müller: kary dla pijanych kierowców powinny być wyższe i mieć charakter bezwzględny

 

Rzecznik rządu był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy poprawki przyjęte przez sejmową komisję kultury do projektu zmian w tzw. ustawie medialnej są po myśli rządu.

"Nasze środowisko popiera ustawę"

Müller zaznaczył, że rząd nie wydawał uchwały w tym zakresie. "Natomiast nasze środowisko polityczne, które przecież tworzy rząd, popiera tę ustawę, która jest w Sejmie i chcemy ją wprowadzić" - powiedział.

 

Według niego, podobne regulacje obowiązują w Austrii czy Francji. "To jest prawo każdego suwerennego państwa, aby ograniczać ryzyka możliwości zakupu mediów czy innych ważnych spółek w danym kraju, przez podmioty z zagranicy. Chyba nikt by nie chciał, żeby Rosjanie czy jakieś inne kraje, które są nam wrogie, takie działania mogły podejmować, a w tej chwili mogą takie działania podejmować" - mówił rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Strzeżek: Porozumienie nie poprze zmian w tzw. ustawie medialnej bez swojej poprawki

 

Na uwagę, że nasi amerykańscy partnerzy nie będą mogli podejmować takich działań na rynku medialnym, rzecznik rządu odparł, że "Polska jest suwerennym krajem, który decyduje o takich rozwiązaniach samodzielne". Dodał, że podobnie czynią np. Austriacy i nie widzi problemów na linii Stany Zjednoczone - Austria.

 

Dopytywany o negatywne reakcje strony amerykańskiej na projekt PiS, Müller powiedział, że "to jest stanowisko Stanów Zjednoczonych". "A my jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje takie, jakie uzna za stosowne i dlatego je wprowadzamy" - powiedział rzecznik rządu.

Zmiana zasad przydzielania koncesji

Projekt PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego. W myśl projektu, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

 

ZOBACZ: Ustawa medialna w Sejmie. Kiedy głosowanie?

 

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Komisja kultury przyjęła poprawkę

Na wtorkowym posiedzeniu komisja kultury przyjęła poprawkę złożoną przez Marka Suskiego (PiS) zakładającą, że wprowadzane nowelizacją przepisy w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych nie stosują się do podmiotów z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego "pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".

 

Komisja przyjęła też poprawkę Jarosława Sachajki (Kukiz'15), która zakłada, że udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykorzystaniem obowiązku dostosowania, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.

 

Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez Mirosława Suchonia (Polska 2050), a także Stanisława Bukowca (Porozumienie), który chciał by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie