Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 dochody Pfizera przebiły prognozy

Świat
Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 dochody Pfizera przebiły prognozy
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Wysokie dochody Pfizera

Dzięki sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz innych leków dochody amerykańskiego giganta farmaceutycznego za drugi kwartał 2021 roku prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dol. - podaje w środę "Wall Street Journal".

Szczepionka oczywiście stała się najlepiej sprzedającym się lekiem koncernu. 7,84 mld dol. zysków z jego sprzedaży przypadło Pfizerowi już po podzieleniu się dochodem z jego partnerem, niemiecką firmą BioNTech - podaje Associated Press.

 

Pfizer prognozuje, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży tej szczepionki powinny osiągnąć 33,5 mld dol. przy założeniu, że firma dostarczy na rynek 2,1 mld dawek.

 

ZOBACZ: Japonia. Kolejny rekord COVID-19 w Tokio – po raz pierwszy ponad 3 tys. infekcji

 

Przychód Pfizera za drugi kwartał tego roku wyniósł - jak podała w środę firma - 5,56 mld dol. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 3,49 mld dol.

Miliard szczepionek

Prezes Pfizera Albert Bourla poinformował, że do tej pory firma dostarczyła na rynek 1 mld szczepionek na COVID-19, ponadto, sprzedaż innych leków wzrosła w tym roku o 10 proc.

 

ZOBACZ: Australia. Lockdown w Sydney przedłużony o cztery tygodnie

 

Na początku lipca media podały, że Pfizer ma rozmawiać z członkami zespołu ds. pandemii w Białym Domu na temat ewentualnej trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19

 

Koncern skrytykowali za to przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, którzy apelowali, by rządy nie zamawiały dodatkowych dawek szczepionek w czasie, gdy biedniejsze kraje wciąż czekają na dostawy, by zaszczepić swoich obywateli.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie