Australia. Lockdown w Sydney przedłużony o cztery tygodnie

Świat
Australia. Lockdown w Sydney przedłużony o cztery tygodnie
Pixabay/ pattyjansen
Lockdown w Sydney obowiązuje od 26 czerwca

Lockdown w Sydney zostanie przedłużony o kolejne cztery tygodnie - zdecydowały w środę władze australijskiego stanu Nowa Południowa Walia po tym, jak pomimo surowych restrykcji nie udało się zahamować rozprzestrzeniania koronawirusa.

Lockdown w Sydney obowiązuje od 26 czerwca, kiedy to stwierdzono w mieście rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa Delta. We wtorek w stanie Nowa Południowa Walia, którego stolicą jest Sydney, zarejestrowano 177 nowych przypadków zakażeń. W związku z COVID-19 tego dnia zmarła 90-letnia kobieta.

 

ZOBACZ: Australia. Niemal połowa ludności objęta lockdownem w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19

 

Reuters poinformował, że co najmniej 46 z nowo odnotowanych infekcji dotyczyło osób aktywnych społecznie, co zwiększa prawdopodobieństwo transmisji. "Jestem tak samo zdenerwowana i sfrustrowana jak wszyscy, że liczby zakażeń nie utrzymują się na takim poziomie, na jakim byśmy chcieli, ale taka jest rzeczywistość" - powiedziała premier stanu Gladys Berejiklian podczas środowej konferencji prasowej. Jak dodała, jedna ceremonia pogrzebowa, w której wzięło udział 50 osób - łamiąc tym samym regulacje epidemiczne - spowodowała 45 infekcji.

Szczepionki dla studentów

Berejiklian poinformowała również, że do najbardziej dotkniętych dzielnic Sydney zostaną przekazane dawki szczepionki Pfizer z regionów ze stosunkowo niską liczbą zakażeń. Przeznaczone będą dla studentów.

 

Obecny lockdown w Sydney jest jednym z najdłużej trwających w kraju od początku pandemii i może wywołać - zdaniem ekonomistów - drugą recesję gospodarki narodowej w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Australia jest uważana za kraj stosunkowo dobrze radzący sobie z pandemią koronawirusa - od jej początku odnotowano nieco ponad 33 200 infekcji, w tym 921 zgonów - jednak szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta i nieskuteczny zasięg kampanii szczepień pogarszają sytuację.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie