Bieszczady. Stos serów porzucono w lesie. Leśnicy: śmiertelne zagrożenie dla zwierząt

Polska
Bieszczady. Stos serów porzucono w lesie. Leśnicy: śmiertelne zagrożenie dla zwierząt
Lasy Państwowe
Oscypki znaleziono na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne

Różnego rodzaju oscypki, a wśród nich również foliowe reklamówki, odnaleziono w bieszczadzkim lesie. Zepsute sery zaczęły śmierdzieć, a dzikim zwierzętom, które je zjadłyby, groziłoby śmiertelne zatrucie. Leśnicy zaapelowali do właściciela nieświeżego jedzenia, by uprzątnął odpadki.

Kilkanaście kilogramów serków porzucono w lesie nieopodal Orelca. Zanim je odnaleziono, zdążyły się zepsuć, dlatego - jak relacjonują leśnicy - zaczęły śmierdzieć. Tym samym, poza wątpliwymi walorami zapachowymi, zaczęły stanowić niebezpieczeństwo.

 

ZOBACZ: Życie Polakom skróciła nie tylko pandemia. Zabijają nas otyłość i zanieczyszczenie środowiska

 

- Obecność odpadów spożywczych w lesie sprowadza do nich dzikie zwierzęta - przypomniał Maciej Szpiech z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zdanie leśników, zjedzenie nieświeżych oscypków, często zawierających sól oraz sztuczne wzmacniacze smaku, mogło stanowić "śmiertelne niebezpieczeństwo".

 

Z tego powodu strażnicy leśni w sobotę zaczęli szukać osoby, która uznała, że zakątek między drzewami będzie idealnym miejscem, by pozbyć się serów. Zaapelowali, by właściciel oscypków zgłosił się do nich. Użyli też fotopułapki.

 

Zapach porzuconych serów mógł przyciągnąć dziką zwierzynęLasy Państwowe
Zapach porzuconych serów mógł przyciągnąć dziką zwierzynę

20 mln zł rocznie, by uprzątnąć lasy

- Na szczęście sprawcy "wrócił rozum" i również w sobotę uprzątnął odpady, więc prowadzenie sprawy stało się bezprzedmiotowe. Trzeba jednak o tym mówić, bo świadomość ekologiczna wciąż pozostawia sporo do życzenia - przekazał Maciej Szpiech.

 

ZOBACZ: Pożary we Włoszech. "Katastrofa bez precedensu"

 

Jak przypomniały Lasy Państwowe, sprzątanie polskich lasów co roku pochłania około 20 mln zł. Wyliczyły, że w minionej dekadzie koszty przekroczyły 173 mln zł, a góra śmieci, którą dzięki temu wywieziono, zapełniłaby Stadion Narodowy.

 

Wśród porzucanych odpadów najczęściej zdarzają się wyroby z plastiku. W czasie ery koronawirusa dołączyły do nich maseczki i rękawiczki. Niezmiennie leśnicy odnajdują także resztki jedzenia i opakowania po nim.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie