Rekord zgonów. Do połowy lipca zmarło 60 tys. osób więcej niż rok wcześniej

Polska
Rekord zgonów. Do połowy lipca zmarło 60 tys. osób więcej niż rok wcześniej
PAP/EPA/AHMAD YUSNI
Pracownicy służby zdrowia niosą ciało podczas pogrzebu ofiary COVID-19

Do połowy lipca tego roku zmarło ponad 60 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej – wynika z danych urzędów stanu cywilnego, które podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu 28 tygodni tego roku zmarło 285 tys. osób, podczas gdy w porównywalnym okresie ubiegłego roku było to 224 tys. Tak duży wzrost – o ponad 60 tys. – jest, jak podaje "DGP" - efektem uderzenia koronawirusa w pierwszej połowie tego roku.

 

ZOBACZ: Grodzisk Maz. Atak antyszczepionkowców na punkt szczepień. Dwie osoby zatrzymane

 

Gazeta podnosi, że wiosenna fala pandemii w Polsce okazała się równie śmiertelna co ubiegłoroczna jesienna. "To najwięcej w skali UE, jeśli chodzi o nadmiarową umieralność. Jesienią można się spodziewać kolejnej fali, choć nie aż tak śmiertelnej" – twierdzi na łamach gazety Adam Czerwiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

"DGP" zaznacza, że liczba zgonów po wakacjach będzie zależała przede wszystkim od stopnia wyszczepienia społeczeństwa i odporności populacyjnej. A z tym na razie nie jest najlepiej. Dlatego – jak przypomina gazeta - rząd przygotował m.in. premie finansowe dla lekarzy rodzinnych, by zachęcali pacjentów do szczepienia się.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie