Ślubowanie nowego RPO. Marcin Wiącek na stanowisku

Polska
Ślubowanie nowego RPO. Marcin Wiącek na stanowisku
Polsat News
Marcin Wiącek nowym RPO

Marcin Wiącek został oficjalnie zaprzysiężony na Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek przed Sejmem złożył ślubowanie.

Sejm wybrał w środę prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku lipca; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musiał się zgodzić Senat.

 

W głosowaniu wzięło udział 98 senatorów. Za powołaniem prof. Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięcioro senatorów wstrzymało się od głosu.

"Zaczynam pracę"

W piątek Marcin Wiącek złożył ślubowanie przed Sejmem.

 

Wiącek po złożeniu ślubowania wyraził uznanie dla parlamentarzystów za to, że "potrafili się wnieść ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość funkcjonowania urzędu RPO". - Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby - powiedział dziennikarzom w Sejmie.

 

ZOBACZ: KE: z niepokojem śledzimy wydarzenia związane z RPO w Polsce

 

- Zaczynam pracę - oświadczył RPO. Wśród swoich pierwszych planowanych działań wspomniał przygotowanie raportu dotyczącego problemów, jakie obnażyła pandemia.

 

Jak wyjaśnił, chce przygotować wykaz rzeczy, które należy zmienić w prawie i w praktyce. - Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii - powiedział RPO.

Zastąpił Bodnara

Prof. Wiącek jest na stanowisku RPO następcą Adama Bodnara, którego ustawowa kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Bodnar pełnił swoją funkcję po upływie kadencji na mocy umożliwiającego to przepisu ustawy o RPO.

 

W połowie kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niekonstytucyjny. Przepis utracił moc po upływie trzech miesięcy od publikacji wyroku. W związku z tym Bodnar pozostawał na stanowisku do zeszłego czwartku, a od piątku zaprzestał wykonywania swych obowiązków.

 

ZOBACZ: Marcin Wiącek kandydatem opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Prof. Wiącek został wyłoniony w szóstej próbie wyboru następcy Bodnara przez parlament. Dwukrotnie - jeszcze w zeszłym roku - Sejm nie poparł kandydatury mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Sejm już w tym roku wybrał zaś następnie na to stanowisko posłów PiS - Piotra Wawrzyka, a później Bartłomieja Wróblewskiego, ale na te wybory nie zgodził się Senat. Senat nie wyraził także zgody w odniesieniu do poprzedniego wyboru Sejmu - powołania na RPO senator niezależnej Lidii Staroń.

Kim jest Marcin Wiącek?

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Posługuje się językiem angielskim i francuskim.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie