Minister zdrowia Adam Niedzielski: rozważane są płatne szczepienia przeciw COVID-19

Polska
Minister zdrowia Adam Niedzielski: rozważane są płatne szczepienia przeciw COVID-19
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- Decyzja ws. płatnych szczepień jest rozważana. Sama usługa kosztuje 60 zł, ale cena szczepionek jest niejawna - mówił w "Graffiti" Adam Niedzielski. Zaznaczył, że - póki co - bezpłatnie będzie można zaszczepić się do końca września. Szef resortu zdrowia dodał, że obecnie rząd nie planuje wprowadzić bonów dla zaszczepionych młodych osób.

Niedzielski stwierdził, że "w perspektywie grudnia i porównując to z obecnym okresem, do szczepień przekonaliśmy bardzo wielu ludzi. Na początku chciało się szczepić około 30 proc. Polaków".

 

Pytany o pomysły pojawiające się w innych europejskich krajach, przyznał, że rząd je analizuje i ocenia przez różne kryteria. Prowadzący program Grzegorz Kępka wspomniał o rozwiązaniu realizowanym w Grecji - bonie o wartości 150 euro dla zaszczepionych w wieku 18-25 lat.

 

ZOBACZ: Szczepionki na koronawirusa będą płatne? "Zastanawiamy się"

 

- Przyznam, że na tę chwilę my tego pomysłu nie przygotowujemy jako tzw. wdrożeniowego. Mamy go zapisanego na tzw. rękawku. Mamy pewną sekwencję ruchów, które wykonujemy. Są instrumenty wsparcia skierowane choćby do środowisk wiejskich, gdzie sytuacja z wyszczepieniem jest nieco gorsza niż w aglomeracjach. Mówię o wsparciu finansowym dla OSP, dla kół gospodyń wiejskich - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Francuskie rozwiązanie w Polsce?

21 lipca we Francji weszły w życie nowe obostrzenia, które dotykają tylko niezaszczepionych. Osoby, które nie przyjęły preparatów nie mogą wejść do niektórych sklepów, centrów handlowych, kin oraz restauracji. Nowe zasady mają zachęcić Francuzów do szczepień. Do tej pory obie dawki przyjęło ok. 42 proc. ludności kraju.

 

ZOBACZ: Zmiany we Francji. 30 mln osób nie wejdzie do kin, restauracji i sklepów

- Jestem zwolennikiem - przede wszystkim - przekonywania. Zastosowanie twardych instrumentów prowadzi do reakcji kontrskutecznej, wzmocnienia postaw antyszczepionkowych - stwierdził Niedzielski, pytany o możliwość wdrożenia tego pomysłu w Polsce.

 

Płatne szczepionki?

Odnosząc się do płatnych szczepień, odparł: "Taka decyzja jest rozważana".

 

- Sama usługa kosztuje 60 zł, ale cena szczepionek jest niejawna. (…) Zastanawialiśmy się nad tym, czy preparat nie byłby bezpłatny, a usługa szczepienia podlegałaby częściowo, w niektórych grupach, refundacji - mówił w "Graffiti".

 

Dodał, że do końca września będzie utrzymywany system bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19.

"Obowiązkowe szczepienie dla lekarzy jest akceptowalne"

Niedzielski odniósł się również do ewentualnych obowiązkowych szczepień dla lekarzy.

 

- Dialog z Radą Medyczną potwierdza, że nastawienie środowiska medycznego jest takie, że obowiązkowe szczepienie jest akceptowalne. To jeden z pomysłów, który powinien być realizowany w pierwszej kolejności, o ile dojdziemy do przekonania, że te sposoby są konieczne. To wszystko zależy od przebiegu pandemii - wyjaśniał.

 

Więcej odcinków programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

ac/ml//Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie