Adam Niedzielski: czwarta fala jest przesądzona, przyspieszenie pod koniec wakacji

Polska
Adam Niedzielski: czwarta fala jest przesądzona, przyspieszenie pod koniec wakacji
Polsat News
Duża liczba zaszczepionych ma sprawić, że czwarta fala przejdzie przez Polskę łagodnie i nie będzie zagrożeniem dla zdrowia publicznego. 

- W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia. Trend spadkowy zmienił się na ustabilizowany, a teraz mamy wzrosty. Są one w granicach 20 proc, co jest poważną dynamiką - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, przed skutkami nadchodzącej czwartej fali pandemii może uchronić wysoka liczba zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, czwarta fala pandemii "będzie się rozpędzała". - To jest raczej przesądzone, że ona się pojawi, a jej przyspieszenie może nastąpić pod koniec wakacji. Patrzymy na inne kraje i widzimy, ze duże liczby w przypadku Wielkiej Brytanii czy Włoch nie przekładają się obciążenie systemu i na duży wzrost liczby zgonów - przekazał.

 

Jego zdaniem, "to wszystko jest warunkowane zaszczepieniem". - Możemy dużo mówić, ale jeśli ten system nie będzie kontynuowany dynamicznie, to fundujemy sobie duże ryzyko - mówił Niedzielski.

 

Jak dodał, priorytetem jest zachęcenie do szczepień jak największej liczby osób. Minister zapowiedział także, że w zależności od rozwoju pandemii "analizowane są różne scenariusze dotyczące obostrzeń". Zapewnił przy tym, iż obecnie nie jest rozważany "wariant francuski" czyli ograniczenia dla niezaszczepionych np. w gastronomii, handlu, transporcie i rozrywce.

 

WIDEO: Adam Niedzielski o czwartej fali koronawirusa

Czwarta fala będzie łagodniejsza?

Niedzielski mówił, że nadal z ministrem Michałem Dworczykiem i premierem Mateuszem Morawieckim "starają się pracować nad programami motywującymi" do zaszczepienia się. W jego opinii, wysoka liczba zaszczepionych przeciw COVID-19 ma sprawić, że czwarta fala przejdzie przez Polskę łagodnie i nie będzie zagrożeniem dla zdrowia publicznego. 

 

ZOBACZ: Czwarta fala epidemią młodych? Adam Niedzielski podał dane

 

- Zgony związane z covidem dotyczą w 99 proc. osób niezaszczepionych. To szczepienia mają ochronić nas przed takimi zjawiskami jak lockdown, ciężka hospitalizacja, zgon - wyliczał.

 

Jak uznał Niedzielski, "kto z tego nie korzysta, dokonuje świadomego wyboru brania na siebie pewnej odpowiedzialności". - Nie tylko za swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich bliskich - uściślił szef MZ. 

dsk/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie