Zmiany we Francji. 30 mln osób nie wejdzie do kin, restauracji i sklepów

Świat
Zmiany we Francji. 30 mln osób nie wejdzie do kin, restauracji i sklepów
Reuters
Nowe zasady dotkną około 30 mln Francuzów, którzy jeszcze nie zaszczepili się

Od dziś, 21 lipca we Francji wchodzą w życie nowe obostrzenia, które dotkną tylko niezaszczepionych. Osoby, które nie przyjęły preparatów nie będą mogły wejść do niektórych sklepów, centrów handlowych, kin oraz restauracji. Nowe zasady mają zachęcić Francuzów do szczepień. Do tej pory obie dawki przyjęło ok. 42 proc. ludności kraju.

Osoby, które nie przyjęły szczepionki, nie będą mogły korzystać z centrów handlowych, kin, muzeów, restauracji, barów lub większych obiektów sportowych. Przepustką ma być paszport covidowy, wydawany Francuzom, którzy zaszczepili się dwoma dawkami lub jednodawkowym J&J. 

 

Nowe zasady dotkną około 30 mln osób nad Sekwaną. Osoby bez paszportu nie będą mieć też dostępu do wydarzeń, w których uczestniczy więcej niż 50 osób. Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara do 1500 euro. 

 

ZOBACZ: Francja. Na zakupy tylko z certyfikatem; obowiązkowe szczepienia dla medyków

 

Drzwi do zamkniętych obiektów otworzy także negatywny test na koronawirusa. Nowe restrykcje nie obejmą dzieci do 12 roku życia. 

Co z maseczkami? 

Część menedżerów kin boi się utraty widzów z powodu nowych restrykcji. Według prezesa Narodowej Federacji Kina Francuskiego Richarda Patry kina i teatry są traktowane jak czarne owce, ponieważ nie ma badań, że w tych miejscach dochodzi do zakażeń. 

 

Obowiązek przedstawienia przepustki sanitarnej oznacza jednocześnie, że noszenie maseczek wewnątrz danych miejsc nie będzie obowiązkowe – zapewnił minister zdrowia Olivier Veran.

 

Niektóre kina i muzea zapowiedziały jednak, że aby obejrzeć film lub pójść na wystawę, nadal trzeba będzie nosić maseczkę.

Rekordowe liczby

We wtorek francuski minister zdrowia Olivier Veran przekazał, że zgodnie z przewidywaniami rośnie liczba zakażeń. We poniedziałek potwierdzono ich 18 tys.  

 

- Oznacza to, że wskaźnik infekcji wzrósł o 150 proc. w ciągu tygodnia - wyjaśniał. 

 

ZOBACZ: Francja. Demonstracje przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym

 

Elementem walki z czwartą falą ma być też obowiązkowe szczepienie dla medyków. Ogłoszone 12 lipca przez Emmanuela Marcona restrykcje wywołały zainteresowanie szczepieniami, dzień później na przyjęcie preparatu zapiało się prawie milion Francuzów. Decyzje spowodowały także sprzeciw społeczeństwa. 

 

W środę rano zebrała się natomiast Rada Obrony, organ doradczy rządu i prezydenta, która dyskutuje ewentualne wprowadzenie kolejnych obostrzeń sanitarnych w przypadku rozszerzania się epidemii koronawirusa.

laf/ml/ / polsatnews.pl / Reuters / Polskie Radio 24
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie