Czwarta fala epidemią młodych? Adam Niedzielski podał dane

Świat
Czwarta fala epidemią młodych? Adam Niedzielski podał dane
PAP/EPA/YOAN VALAT FRA
Protesty w Paryżu przeciw wprowadzeniu obowiązku szczepień dla wybranych grup społecznych

Blisko 60 proc. zakażonych wariantem Delta to osoby do 39. roku życia. W grupie najbardziej zaszczepionej (od 60. roku życia) zakażenia Deltą to jedynie 14 proc. - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Podobne wnioski płyną z Francji. W niektórych regionach wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat. Czwarta fala nazywana jest tam epidemią młodych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że szczepionki chronią nas przed nowymi mutacjami koronawirusa.

 

Jak wynika z wykresu, opublikowanego wraz z wpisem Niedzielskiego na Twitterze, 57,2 proc. osób zakażonych wariantem Delta nie ma 39 lat. Z kolei 28,3 proc. zakażonych znajduje się między 40-59 rokiem życia. 14,5 proc. zakażonych ukończyło 60 lat.

 

 

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem w wariancie Delta u 185 osób. Według niego, zakażenia tym wariantem stanowią już 47 proc. wszystkich nowych mutacji, które wykrywamy w Polsce.

 

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przed ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19 w wariancie Delta chroni podanie każdej z dostępnych w Polsce szczepionek.

Minister zdrowia Francji: czwarta fala jest epidemią młodych

Czwarta fala zakażeń koronawirusem we Francji nazywana jest "epidemią młodych". Tak określił ją minister zdrowia Olivier Veran informując, że w części departamentów kraju wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat. Wyraził obawę, że wysoko zakaźny wariant Delta rozprzestrzeni się również na osoby starsze.

 

- Dobra wiadomość jest taka, że u młodych zakażenie koronawirusem ma lżejszy przebieg, choć mogą przechodzić Covid-19 również w przewlekłych formach - powiedział Veran stacji RTL.

 

ZOBACZ: Francja. Sześć osób zatrzymanych za handel fałszywymi świadectwami szczepień

 

Ponownie wezwał do szczepień przeciw Covid-19 w celu "ograniczenia (rozprzestrzeniania się) wirusa" i „zmniejszenia ryzyka wystąpienia ubocznych skutków zdrowotnych”.

 

- Od 10 do 15 proc. osób starszych wciąż nie jest zaszczepionych, to dużo - zauważył minister.

We wtorek ukazał się dekret rządowy w dzienniku ustaw określający, gdzie od środy będzie obowiązywał certyfikat szczepień w miejscach publicznych powyżej 50 osób.

Certyfikat niezbędny od sierpnia

Od sierpnia obowiązek posiadania certyfikatu wprowadzony zostanie w pozostałych miejscach publicznych, takich jak bary, restauracje, miejsca kultury czy sportu oraz w części środków transportu publicznego. Parlament w tym tygodniu ma głosować nad projektem ustawy przyjętym w poniedziałek na posiedzeniu rządu i zaakceptowaną przez Radę Stanu, organ opiniujący akty prawne rządu pod kątem ich zgodności z prawem.

 

ZOBACZ: Francja. Demonstracje przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym

 

Tymczasem w 45 gminach turystycznych kraju władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Obecnie we Francji w 39 na 96 departamentów wskaźnik zakażeń pozostaje powyżej progu alarmowego, ustalonego na 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Większość tych departamentów znajduje się w obszarach turystycznych, takich jak wybrzeże Atlantyku, Morza Śródziemnego, przy granicy z Hiszpanią, a także w regionie stołecznym Ile-de-France.

kmd/ml/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie