Warszawa. gen. Wacław Szklarski zostanie pochowany na Powązkach. Był planistą stanu wojennego

Polska
Warszawa. gen. Wacław Szklarski zostanie pochowany na Powązkach. Był planistą stanu wojennego
wikimedia commons/Adrian Grycuk
Nekropolia należy do najbardziej prestiżowych w Polsce

Planista stanu wojennego gen. Wacław Szklarski zostanie pochowany na prestiżowym cmentarzu. Zgodę, choć nie bezpośrednią, wydało miasto – informuje w środę "Rzeczpospolita".

"Za (...) szczególne zasługi dla socjalistycznej Ojczyzny w okresie stanu wojennego" – takim wpisem w Honorowej Księdze Czynów Żołnierskich został uhonorowany w 1982 r. gen. Wacław Szklarski – podnosi gazeta.

 

"Rz" przypomina, że księga została ustanowiona rozkazem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a gen. Szklarski był jego jednym z najważniejszych podwładnych.

Zgoda prezydenta Warszawy

"Rzeczpospolita" wylicza też, że Szklarski jako szef Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego pracował nad planami stanu wojennego, a w 1986 r. został zastępcą szefa sztabu Układu Warszawskiego w Moskwie. Choć został zwolniony z zawodowej służby wraz z końcem PRL, w środę zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Ta nekropolia – jak zaznacza "Rz" - należy do najbardziej prestiżowych w Polsce, a do pochówku jest potrzebna zgoda prezydenta Warszawy bądź osoby przez niego upoważnionej

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie